İnme ( İskemik veya Hemorajik)

Felç, Dünyada üçüncü en yaygın ölüm nedenidir. Nörolojik bozuklukların en önde gelen nedenidir. 45 yaşından 85 yaşına erkeklerin %25'i bayanların %20'si inme geçirme riski altındadır.
Nöroloji
Hangi Bölüm
2022-12-08 21:28:49
Güncellenme Tarihi

İnme ( İskemik veya Hemorajik) nedir?

İnme, yani halk arasında bilinen ismiyle felç, beyin dokusunu oksijenlemesini ve beslenmesini sağlayan damarın bir pıhtı nedeniyle tıkanmasına bağlı olarak veya damarın yırtılıp kanaması ile olur.

Beyin hücreleri dakikalar içerisinde ölmektedir. Tıbbi olarak acil bir durum sayılan felçte erken tanı ve tedavi sağlanmadığı zaman çeşitli komplikasyonlar oluşabilir. İnmenin iki ana nedeni vardır:

İskemik İnme

Beynin bir kısmına kan taşıyan bir arter tıkandığında İskemik (pıhtı) inme meydana gelir.  Beyin, kanın getirdiği oksijen ve glikoz kaynağına sürekli olarak ihtiyaç duyar. 

Bu kan kaynağı birkaç dakikadan daha uzun süre engellenirse, beynin o kısmı düzgün çalışmayı durdurur. Beyin dokusu ölmeye başlar. Tıkanıklık birkaç saat içinde giderilmezse, beynin tıkalı damar tarafından beslenen tüm kısmı ölebilir.

Bu durumda beyinin bu bölümü kalıcı olarak düzgün çalışmayı durdurur. İskemik inmeler en yaygın inme türüdür ve hemorajik inmenin beş katından fazla sıklıkla görülür

Hemorajik inme

Bir kan damarı beyin içinde (intraserebral hemoraji) veya beyni çevreleyen boşluğa (subaraknoid kanama) yırtılıp kanama yaptığında Hemorajik İnme meydana gelir.

İnme Nedenleri?

Felç, Dünyada üçüncü en yaygın ölüm nedenidir. Nörolojik bozuklukların en önde gelen nedenidir. 45 yaşından 85 yaşına erkeklerin %25'i bayanların %20'si inme geçirme riski altındadır.

Erkeklerin de inme geçirme olasılığı kadınlardan daha fazladır. Ayrıca daha önce inme veya Geçici İskemik Atak geçirmiş kişilerde, ailede felç veya diğer kardiyovasküler hastalık (anjina veya kalp krizi gibi) öyküsü olan kişilerde , inme geçirme olasılığı daha yüksektir.

İskemik inme için risk faktörleri şunları içerir:

İnme, kan damarlarının hastalığıdır. Bu nedenle kalbin damarlarını (koroner arter hastalığı) etkileyen bir çok risk faktörü aynı şekilde beyin damarlarınıda etkiler.

Hemorajik inme için risk faktörleri şunları içerir:

 • Yüksek tansiyon
 • Sigara içmek
 • Antikoagülan ilaçlar almak;
 • Trombistopeni veya hemofili gibi bir kanama bozukluğuna sahip olmak
 • Kafa travması.

İnme Belirtileri?

Felç belirtileri genellikle aniden ortaya çıkar.  Ani baş ağrısı veya baş dönmesinden şikayet edebilirler. Ayrıca şu belirtiler görülebilir:

 • Yüzlerinde veya kollarda bacaklarda , özellikle vücutlarının bir tarafında ani başlayan uyuşma , güçsüzlük veya tamamen hareket ettirememe (felç);
 • Kafası karışmış veya anlamsız davranışlar kişide görünüyorsa , konsantrasyon veya hafıza sorunları yaşıyorsa;
 • Kişinin karar verme süreçleri tamamen bozulmuş veya anlamsızlaştıysa;
 • Anlamsız konuşma, kişinin konuşması bozulmuş olabilir. Kişi bunun farkında olmayabilir;
 • Yutma zorluğu ;
 • Görme sorunları ; bir veya her iki gözde görme kaybı
 • Yürüyüş bozukluğu, düz bir şekilde destek almadan yürüyemez;
 • Hareketlerini koordine etmekte ve dengelerini korumakta güçlük çekerler .

Bazı durumlar nöbet (nöbet) veya bilinç kaybı meydana gelebilir. Hastalık belirtileri, beynin etkilenen bölümüne ve ne kadar büyük bölümünü etkiledeğine bağlı olarak değişir.

İnme ACİL BİR DURUMDUR. Hemen Acil olarak TEDAVİ edimelidir.