Anjina

Angina bir hastalık değildir; altta yatan bir kalp probleminin belirtisidir. Angina genellikle koroner arter hastalığı olarak da adlandırılan Koroner Kalp Hastalığının (KKH) bir belirtisidir.
Kardiyoloji
Hangi Bölüm
2022-11-28 21:54:51
Güncellenme Tarihi

Anjina nedir ?

Angina, Latince'de 'göğüsün sıkışması' anlamına gelen anjina pektoris olarak da bilinir.

Kalp kasınızın ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar oksijen alamaması durumunda ortaya çıkan kollara, boyuna veya karına yayılan geçici bir göğüs ağrısıdır. Unstable Angina ise göğüs ağrısının ve diğer belirtilerin dinlenme ile geçmediği ve daha uzun süreli olduğu bir durumu tarif eder.

Sadece hastanın belirtileri ile kişin Anjina, Unstable Angina veya Kalp krizi geçirip geçirmediği anlanamaz. Mutlaka doktorlar tarafından kontrol edilmelidir.

Kalpte bulunan koroner arterler, kalp kasına oksijen sağlar. Bu arterler daraldığında, azalmış kan akışı kalp kasına yeteri miktarda oksijeni ulaştıramaz. Daralmış koroner arterlerin yaygın bir nedeni, arter duvarlarında gelişen yağlı plaklarla (Aterom) karakterize bir durum olan aterosklerozdur.

Angina bir hastalık değildir; altta yatan bir kalp probleminin belirtisidir. Angina genellikle koroner arter hastalığı olarak da adlandırılan Koroner Kalp Hastalığının (KKH) bir belirtisidir.

Angina genellikle efor sırasında, şiddetli duygusal stres sırasında veya ağır bir yemekten sonra ortaya çıkar. Bu dönemlerde kalp kası, daralmış koroner arterlerin sağlayabileceğinden daha fazla kan oksijene ihtiyaç duyar.