Obezite

Obezite Nedir ?

Obezite, fazla vücut yağına sahip olmak demektir. BMI (Body Mass Index) 30'dan büyük olan 35 yaş ve üstü yetişkinler obezdir.

Obezite sadece kozmetik bir mesele değildir. Diyabet , yüksek tansiyon , kalp hastalığı , safra kesesi taşları ve diğer kronik hastalıklar gibi obezite ile ilişkili kardiyovasküler hastalıklara yol açabilen kronik tıbbi bir hastalıktır.

Obezite, bazı kanser türleri için bir risk faktörüdür .

Obezitenin tedavisi zor ve hastalığın tekrarlama oranı yüksektir. Kilo veren çoğu insan beş yıl içinde yeniden kilo alır.

İlaçlar ve diyetler yardımcı olabilse de, obezite tedavisinde kısa vadeli bir çözüm mümkün değildir. Uygun beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite ve düzenli egzersiz ömür boyu sürdürülmelidir.

Obeziteye nedenleri?

Çoğu insan için obezite, zamanla vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla enerji alarak yavaş yavaş gerçekleşir. Özellikle fiziksel aktivite sırasında vücudunuzun yaktığı enerji ( kilojul cinsinden ölçülür ) içerir . Ortalama bir yetişkinin her gün 8700 kJ'ye ihtiyacı vardır ve tükettiğiniz ekstra enerji vücut yağı olarak depolanır. Bu nedenle zamanla aşırı yiyecek ve içecek tüketmek fiziksel aktiviteyi artırmadağını durumlarda kilo almaya neden olur.

Kontrol edilebilir Faktörler :

Obezite, kötü beslenme ve yaşam tarzı seçimleri nedeni ile yavaş yavaş gelişir, örneğin:

  •  Fast-food yemekler, kekler ve hamur işleri, tatlılar, işlenmiş etler ve şekerli içeceklerin tüketimi.
  • Besinsel faydası olmayan çok fazla kilojul içeren çok fazla alkol içmek .
  • Fiziksel aktiviteden kaçınmak.

Birisinin neden çok fazla yemeyi veya içmeyi seçtiğinin arkasında genellikle tek bir cevap yoktur. Stres, düşük ruh hali, motivasyon eksikliği, değişen duygular veya sağlıklı seçeneklere yetersiz erişim, insanların ihtiyaç duyduklarından daha fazla kilojul tüketmelerine neden olabilir.

Diğer Nedenler :

Obezite, aşağıdakiler gibi başka faktörlerden de kaynaklanabilir:

  • Aile geçmişiniz : Birlikte büyüdüğünüz alışkanlıklar ve ebeveynlerinizden miras aldığınız genler..
  • Metabolizmanız : vücudunuzun yiyecekleri ne kadar verimli bir şekilde enerjiye dönüştürdüğü.
  • Hipotiroidizm gibi kilo alımına neden olan belirli tıbbi hastalıklar .
  • Antipsikotik ilaçlar gibi bazı ilaçlar yan etki olarak kilo alımına neden olabilir.

Obezitenizin nedeni ne olursa olsun, doktorunuz kilonuzu belirlemenize ve sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Bu makaleyi yararli buldunuz mu?