Pnömotoraks

Herhangi bir belirtiniz yoksa ve pnömotoraks küçükse kendi kendine düzelebilir. Göğüs cerrahi uzmanı tarafından tedavi olmaksızın gözlem altında tedavi edilebilirsiniz.
Göğüs Cerrahisi
Hangi Bölüm
2022-11-08 23:10:10
Güncellenme Tarihi

Pnömotoraks veya Akciğer Sönmesi nedir ?

Pnömotoraks, göğüs kafesi ile akciğer arasında bulunan plevral boşluğa hava girmesi sonucunda oluşur. Bu boşlukta biriken hava, oluşturduğu basınç ile akciğerlerin sönmesine neden olur.

Pnömotoraks, primer spontan, sekonder spontan veya travmatik olarak oluşabilir.

Primer Spontan Pnömotoraks

Bilinen bir akciğer hastalığı olmayan kişilerde aniden ortaya çıkar. Nedeni bilinmemektedir. Bazı kişiler risk açısından ön plandadır.

Özellikle ;

  • Sigara içenler
  • Uzun boylu kişiler
  • Yaş olarak 15-34 yaş aralığında ki kişiler
  • Ailede pnömotoraks öyküsü olanlar veya daha öncesinde pnömotoraks geçirenler.

Sekonder Spontan Pnömotoraks

Akciğer hastalıklarına veya diğer hastalıklara bağlı olarak veya akciğer hasarına neden olabilen hastalıklar sebebi ile pnömotoraks oluşabilir. Genellik ile 45 yaşından sonra görülme riski artar.

Akciğer Hastalıklarına bağlı Pnömotoraks

Romatolojik Hastalıklara Bağlı Pnömotoraks

Travmaya Bağlı Pnömotoraks

Özellik ile geçirilen travmaya bağlı olarak oluşan kosta kırıkları, pnömotoraksa neden olabilir.

Belirtileri Nedir ?

Pnömotoraks belirtileri şu şekilde sıralanabilir.

  • Batıcı tarzda göğüs ağrısı
  • Nefes darlığı
  • Öksürük
  • Sağ veya sol yan ağrısı
  • Öksürük ile kan gelmesi.

Pnömotoraks nasıl tedavi edilir?

Pnömotoraks tedavisi, pnömotoraksın pnömotoraksın tipine ve belirtilere göre planlanır. Herhangi bir belirtiniz yoksa ve pnömotoraks küçükse kendi kendine düzelebilir. Göğüs cerrahi uzmanı tarafından tedavi olmaksızın gözlem altında tedavi edilebilirsiniz. 

Şiddetli nefes darlığı yaşıyorsanız, sıkışan havanın çıkarılması için tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Tedavi, göğüs duvarına ince bir tüp yerleştirilerek içeride biriken havanın çıkarılmasını içerir. Nadir durumlarda çeşitli cerrahi veya kimyasal plörodez gibi işlemler gerekli olabilir.

Pnömotoraks geçiren kişilerin ileriki dönemlerde tekrar pnömotoraks geçirme riski önemli oranda artmaktadır. Bu nedenle hastalık ile ilgili belirtiler geçirdiğiniz zamanlarda hemen doktora görünmeli ve durumunuzu anlatmalısınız.

Bu kişilerin kişilerin kesinlikle dalış gibi sportif aktivitelerden uzak durmaları gerekir. Ayrıca uçak yolculuğu yapmadan önce doktorunuz ile görüşmeniz gerekebilir.