Romatoid Artrit

Romatoid Artrit nedir ?

Romatoid artrit, bir veya birden fazla eklemin ( Diz, kalça, veya el bileği gibi..) iltihabı ile seyreden kronik ilerleyici bir otoimmun hastalıktır.

Bazı durumlarda cilt, gözler, akciğer, kalp ve kan damarları da dahil olmak üzere birçok sistem zarar görmektedir.

Otoimmün bir hastalık olduğu için bağışıklık sistemi hücreleri eklemlere veya bağ dokusuna saldırır. Eklem dokusunda ki iltihabi sürece bağlı olarak, eklemler ve bağlar yıpranır. Eklem içinde deformiteye, şekil bozukluluğuna neden olur. Ayrıca bağ dokusuna hasar verebilir. Örneğin, akciğer zarında iltihaba neden olarak, plörezi veya pulmoner fibrozise neden olabilir.

Romatoid Artrit Nedenleri ?

Kişilerin neden Romatoid artrit hastalığına yakalandığı bilinmemektedir. Ancak birçok neden ve risk faktörü tanımlanmıştır. 

  • Genetik Faktörler : Ailenizde romatoid artrit veya otoimmun hastası bulunması riskinizi artırmaktadır. Örneğin tek yumurta ikizlerinde iki kardeşten biri hasta olduğunda diğer kardeşin hasta olma olasılığı %15 artmıştır.
  • Çevresel Faktörler : Sigara içmek romatoid artrit riskini artıran en büyük çevresel faktördür. Ayrıca obezitede hem hastalığın seyrini kötüleştirmekte ve riski artırmaktadır.
  • Hormon Seviyeleri : Hormonların Romatoid Artirit'in gelişiminde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. RA, erkeklerden daha fazla kadını etkiler. Genellikle doğum yaptıktan sonra veya menopoz başlangıcı gibi kadınlar için hormonal değişim dönemlerinde ortaya çıkar
  • Travma : Psikolojik , fiziksel travmaların romatoid artrit gelişim riskini tetiklediği düşülmektedir.

Romatoid Artirti Belirtileri ?

En sık görülen belirtiler :

  • Dinlenme veya hareketsizlik dönemlerinden sonra özellikle sabahları eklem ağrısı ve sertliği
  • Etkilenen eklemlerde şişme, kızarıklık veya sıcaklık hissi
  • Deri veya akciğerler ve kalp gibi iç organlar gibi vücuttaki diğer bölgelerin iltihaplanması ile farklı belirtileri ortaya çıkabilir.

Bu makaleyi yararli buldunuz mu?