Akut apandisit

Karın Ağrısı, apandisitin en sık görülen belirtisidir. Karın ağrısı genellikle göbek veya göbek deliğinin yakınında başlar. Daha sonra genellikle karın alt kısımlarına (alt karın ağrısı) doğru, aşağı hareket eder.
Genel Cerrahi
Hangi Bölüm
2022-10-30 12:40:25
Güncellenme Tarihi

Akut apandisit nedir ?

Apandisit, karın ağrısı olan çocuklarda ve genç erişkinlerde en yaygın cerrahi acil durum olan apendiksin iltihabı olarak tanımlanır.

Apandisit bağırsak sisteminin bir fonksiyonu bulunmayan bir parçasıdır. Belirli nedenler ile apandisitin tıkanması bölgede inflasmayon süreçleri başlar. Bu dönemde Cerrahi müdahale edilmesi gereklidir.

Yaşam boyu apandisit olma riski kadınlarda %6.7, erkeklerde %8.3'tür.

Apandisit belirtileri nelerdir?

Karın Ağrısı, apandisitin en sık görülen belirtisidir. Karın ağrısı genellikle göbek veya göbek deliğinin yakınında başlar. Daha sonra genellikle karın sağ alt kısımlarına ( alt karın ağrısı ) doğru, aşağı hareket eder. Zamanla daha şiddetli hale gelir. Genellikle yürümek veya öksürmek ağrıyı şiddetlendirir.

Apendisit olan hastalarda karın ağrısı ilk başladığında net bir muayane bulgusu veya belirti göstermez (İlk 2 saat ) . Ancak ilk 24 saat içerisinde karın ağrısının daha şiddetlendiği hasta tarafından fark edilir.

Hastalığın erken aşamasında karın ağrısı şikayeti ile doktora başvuru sürecinde hastalığın erken dönemlerine denk geldiğinde hastalık atlanabilir. Bu nedenle ilk 24 saat içerisinde karın ağrısında artış, farklı bir bölgeye yayılan ağrı veya iştahsızlığın eşlik ettiği hastalar tekrar acil olarak doktor muayanesine başvurmalıdır.

Apandisitin karın ağrısı ile beraber görülen diğer belirtileri:

  • Ateş
  • Özellikle karnın alt sağ kısmında karın ağrısı
  • Mide bulantısı
  • İştah kaybı, apendisit olan hastaların büyük kısmında görülür
  • Kusma , genellikle karın ağrısı başladıktan sonra olur.

Küçük çocuklar ağrının nerede olduğunu söylemekte zorlanabilirler. Bu nedenle çocuklarda karın ağrısına daha dikkatli yaklaşılmalıdır.

Apandisit teşhisi

Apandisit, bir çok hastalık ile benzer belirtiler gösterir. Örnek olarak :

Teşhis, doktor tarafından kapsamlı bir fizik muayeneye ve belirtilerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini içerir. Teşhis net değilse, laboratuvar testleri ve ultrason veya bilgisayarlı tomogrofi gibi taramalar gerekebilir.

Apandisit tedavi edilmediği takdirde yaşamı tehdit ettiğinden, doktorlar kesin bir teşhis olmasa bile akut apendistin varlığından şüphe ediyorsa ameliyat edebilir.