Over Kisti

Uterusun her iki tarafında her biri badem büyüklüğünde olan iki tane yumurtalık vardır. Overlerde gelişen yumurtalar kadınlarda aylık menstrüel sikluslarla dışarı atılır. Birçok kadın yumurtalık kisti problemleri ile karşılaşmaktadır.
Kadın Doğum Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-11-25 23:53:52
Güncellenme Tarihi

Over Kisti veya Yumurtalık Kisti nedir ?

Yumurtalık Kisti (over kisti), kadın üreme sisteminde overlerin içinde veya yüzeyinde oluşan sıvı dolu keseler veya ceplerdir.

Uterusun her iki tarafında her biri badem büyüklüğünde olan iki tane yumurtalık vardır. Overlerde gelişen yumurtalar kadınlarda aylık menstrüel sikluslarla dışarı atılır.

Birçok kadın yumurtalık kisti problemleri ile karşılaşmaktadır. Ancak bu kistler bazen hiç belirti vermeyebilir ve zararsız bir şekilde seyredebilir. Genellikle birkaç ay içinde tedavi olmaksızın kaybolabilir.

Öte yandan baktığımızda yumurtalık kistleri ciddi sonuçlara yol açabilir. Özelikle bazı durumlarda yumurtalıkları yırtabilir (Over Kist Rüptürü). Over kist rüptürü hayatı tehdit eden, acil olarak müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır.  Şiddetli alt karın ağrısı olan bayan hastalarda düşünülmesi gereken bir durumdur.