Ambliyopi - Göz Tembelliği

Göz tembelliğinde erken tanı ve tedavi, çocuğunuzun uzun vadeli görme problemlerini önlemeye yardımcı olabilir. Görme yetersizliği olan göz genellikle gözlük veya kontakt lens veya düzeltme tedavisi ile düzeltilebilir.
Göz Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-11-10 23:14:47
Güncellenme Tarihi

Ambliyopi - Göz Tembelliği nedir ?

Göz tembelliği, doğumdan itibaren anormal görsel gelişimin neden olduğu genellikle bir gözde meydana gelen görme azalmasıdır. Zayıf göz sıklıkla içe veya dışa doğru şaşılık belirtisi gösterir.

Ambliyopi genellikle doğumdan 7 yaşına kadar gelişir. Çocuklarda görme azalmasının önde gelen nedenidir. Nadiren, tembel göz her iki gözü de etkiler.

Erken tanı ve tedavi, çocuğunuzun uzun vadeli görme problemlerini önlemeye yardımcı olabilir. Görme yetersizliği olan göz genellikle gözlük veya kontakt lens veya düzeltme tedavisi ile düzeltilebilir.

Üç tür ambliyopi vardır:

 • Anizometropik Ambliop : Bu tür ambliyopi, iki göz arasında odaklanma farkı olduğunda ortaya çıkabilir. Buna astigmatizm, hipermetrop veya miyopi gibi durumlar neden olabilir . Beyin yalnızca daha güçlü olan gözle görür. Bu nedenle zayıf gözdeki görme gelişmez. Bazı durumlarda, her iki gözde de önemli bir odaklanma sorunu olduğunda her iki gözde de görme düzgün şekilde gelişmeyebilir. Bu tür ambliyopinin görünür belirtileri olmadığından ve çocuk bir sorun olduğunu fark edemeyebileceğinden, durum genellikle çocuğun görme testine kadar tespit edilmez.
 • Şaşılık ambliyopi : Bu tür ambliyopi, gözler düzgün hizalanmadığında ve bir göz dışa veya içe doğru kayarsa ortaya çıkabilir. Şaşılık ve ambliyopi nüfusun yüzde 2 ila 4'ünü etkiler.
 • Deprivasyon (Yoksunluk) Ambliopi : Bu tür ambliyopi, çocuğun bir veya iki gözünün görüşünü bozan pitozis (göz kapak düşüklüğü) veya katarakt gibi göz hastalıkları nedeni ile  gelişebilir.

Doktorlar, ambliyopili bir çocuğu beyin tam olarak gelişimini tamamlamadan 7 yaşından önce tedavi etmeyi önermektedir. Ancak mümkün olan en iyi sonuçlar için tedaviye 5 yaşından önce başlanmalıdır.

Ambliyopinin belirtileri nelerdir?

Ambliyopi belirtileri çoğu zaman çocuk tarafından fark edilmeyebilir. Çocuk herhangi bir şeyin yanlış olduğunu fark etmeyebilir. Ailenin ve öğretmenlerin aşağıdaki belirtileri iyi takip etmesi gerekir:

 • Yanlış hizalanmış gözler (şaşılık)
 • Sık sık şaşı bakmak veya görmede zorluğun fark edilmesi
 • Daha iyi görmek için başın eğilmesi veya çevirilmesi
 • Daha iyi görmek için bir gözün kapatılması veya gözleri kısarak bakmak.

Ambliyopisi olmayan göz mükemmel görüşe sahip olduğundan, genellikle hiçbir belirti yoktur. Ambliyopi çoğunlukla rutin bir görme muayenesi sırasında bulunur.

Ambliyopiye ne sebep olur?

Ambliyopi, bir göz diğer gözden daha iyi gördüğünde ve beyin diğer gözden gelen bulanık görüntüleri görmezden geldiğinde ortaya çıkar. Beyin ve güçlü göz arasındaki bağlantılar güçlenir ve beyin ile zayıf göz arasındaki bağlantılar azalır.

Aşağıdaki görsel problemler ambliyopiyi tetikleyebilir:

 • Astigmatizm, hipermetrop veya miyopi gibi hastalıklar.
 • Şaşılık
 • Gözde Yapısal sorun: Bir gözde düşük bir göz kapağı veya katarakt görmeyi bozar. Beyin, sağlıklı göze dikkat ederek ve zayıf gözdeki zayıf görüntüyü görmezden gelerek tepki verir.

Ambliyopi, ailelerde ortaya çıkma eğilimindedir. Bir ebeveynin veya kardeşinin ambliyopisi varsa, çocuk durumu geliştirme riski daha yüksektir. 

Erken doğan veya gelişimsel gecikmeleri olan çocuklar da daha büyük risk altındadır.

Özelikle bebeklerde, yenidoğanlarda 2. ay ve sonrasında 6 ay- 24 ay arasında mutlaka Göz hastalıkları uzmanı tarafından görme muayenesi yapılmalıdır.

Ambliyopi nasıl teşhis edilir?

Ambliyopi genellikle tam bir göz muayenesi ile teşhis edilebilir. Çocuğunuzun gözlerinde herhangi bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Çocuğun yaşı göz muayenesine hiçbir dönemde engel değildir. 

Erken teşhisin önemi nedeniyle, bebek ve çocukların rutin sağlık kontrollerinin bir parçası olarak göz kontrolleri yapılması önerilir. Tüm çocuklar, okul çağına gelmeden önce rutin olarak göz muayenesine girmelidir. 

Şikayet olmasa bile, bir yaşında ve üç yaşında çocukların göz doktoru tarafından kontrol edilmesi önerilmektedir. 

Tembel göz için tedaviler

Ambliyopi tedavisi genellikle şunları içerir:

 • Altta yatan nedenin veya hastalığın tedavisi ( miyopi, astigmat veya diğer hastalıklar )
 • Tembel gözü tedavi etmek için çeşitli tedaviler ( göz bantları ve göz damlaları )
 • Cerrahi, altta yatan katarakt veya pitozis ( Göz kapağı Düşüküğü ) gibi nedenler cerrahi olarak tedavi edilmelidir
 • Nörovizyon tedavisi, bilgisayar sistemi ile görmenin uyarılması işlemidir.

Ambliyopi ne kadar erken tedavi edilirse, çocuğunuzun normal görüşünü yeniden kazanma şansı o kadar artar. 

Göz bantları ve Göz damlaları

Ambliyopi için yaygın olarak kullanılan bir tedavi, çocuğunuzun sağlam gözünü kullanmasını durdurmayı ve tembel veya zayıf gözünü kullanmaya zorlamayı içerir.

Bu genellikle sağlam gözün göz bantları ile kapatılmasını içerir. Yamaya bir alternatif, sağlam göze göz damlası koymaktır, bu da o gözdeki görüşü geçici olarak bulanıklaştırır. Doktorunuz tarafından her gün belirli bir süre bu tedavi verilecektir.

Göz bantları veya damlaları, sadece birkaç hafta içinde görmenin iyileşmesine yol açabilir. Birkaç aylık tedavi veya tekrarlayan tedavi aylar veya yıllar boyunca önerilebilir.

Ayrıca göz tembelliği için çeşitli göz egzersizleri tedavi planı içerisinde yer alabilir. Göz tembelliği tedavi sonrasında çocukların düzenli olarak göz muayenesi yaptırmaları önerilir.