Astigmatizm

Astigmatizm, bulanık görmeye neden olan yaygın bir hastalıktır. Tipik olarak, gözün berrak dış tabakası olan kornea, bir basketbol topu gibi kubbe şeklindedir. Ancak astigmatizmde kornea daha çok futbol topu şeklindedir.
Göz Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-11-10 23:55:24
Güncellenme Tarihi

Astigmatizm veya Astigmat nedir ?

Astigmat, gözünüz ile bulanık görmenize ve yakını görmede sorun yaşamanıza sebep olan yaygın ve genellikle tedavi edilebilir bir hastalıktır. Astigmat göze gelen ışığın, görme ve renge duyarlı olan retina tabakasına düzgün bir şekilde düşmediği durumlarda oluşur.

Özellikle çocuklar görme keskinliklerini tam olarak değerlendiremezler. Bu neden ile çocukların belli aralıklarla göz hastalıkları uzmanı tarafından kontrol edilmesi gereklidir. Göz muayenesi, yeni doğanlarda 2. ayda ve sonrasında bebeklerde 6-24 ay arasında yapılması önerilmektedir.

Astigmatizm, bulanık görmeye neden olan yaygın bir hastalıktır. Tipik olarak, gözün berrak dış tabakası olan kornea, bir basketbol topu gibi kubbe şeklindedir. Ancak astigmatizmde kornea daha çok futbol topu şeklindedir.

Bu, ışığın göze girme şeklini değiştirir ve hem yakındaki hem de uzaktaki nesneleri bulanık gösterir. Bireyin bir veya iki gözünde astigmat olabilir. Astigmatizm bebeklerde yaygın görülen bir hastalıktır ve genellikle çocuk bir yaşına geldiğinde kendiliğinden düzelir.

Miyopi (uzağı görememe) veya hipermetrop (ileri görüşlülük) olan çocukların astigmat olma olasılığı daha yüksektir.

  • Astigmatizm bir optik kırılımda ki düzensizlik nedeni ile olur. Uzağı görememe (miyopi) ve ileri görüşlülük (hipermetrop) te kırma kusurlarıdır.
  • Hipermetrop, uzaktaki bir nesnenin görüntüsünün retinanın arkasında odaklandığı ve yakın mesafedeki nesnelerin odak dışında görünmesine neden olduğu bir durumdur.
  • Miyopi, hipermetropinin tersine, uzaktaki bir nesnenin görüntüsünün retinanın önünde odaklandığı ve uzaktaki nesnelerin odak dışında görünmesine neden olduğu bir durumdur.

Çocukların yüzde 28 kadarı, ailelerde ortaya çıkma eğiliminde olan bu yaygın görme sorunlarından en az birine sahiptir. Tanı konulmamış astigmatı olan çocuklar, öğretmenlerin veya ebeveynlerin öğrenme güçlüğünün bir işareti olarak yorumlayabileceği hastalıkla okulda mücadele edebilir.

Tüm çocukların bebeklikten başlayıp ve okul yılları boyunca düzenli göz muayenesi olması önemlidir. Reçeteli gözlükler bir çocuğun görüşünü düzeltebilir.

Astigmatizmanın Belirtileri Nelerdir?

Bir çocukta astigmat varsa, ona yakın ve uzaktaki nesneler bulanık veya bozuk görünebilir. Diğer astigmat belirtileri şu şekilde görülebilir:

Astigmatizmaya Ne Sebep Olur?

Astigmatizmaya, ışığın göze girme ve retinaya gitme şeklini değiştiren anormal bir korneanın eğriliği neden olur. Retina, ışığı beyin için sinyallere dönüştüren, gözün arkasında ışığa duyarlı bir alandır.

Sağlıklı bir gözde ışık tek bir odak noktası olarak retinaya ulaşır. Astigmatizmde retina, ışığı birden çok odak noktasından alarak yakın ve uzaktaki nesnelerin bulanık görünmesine neden olur.

Araştırmacılar, bazı çocukların neden astigmat olduğunu saptayamamaktadır. Durum genetik olarakta görülürken, miyopi veya hipermetropisi olan çocuklar daha yüksek astigmat riski altındadır. Hamilelik sırasında sigara içmek, bir çocuğun astigmat olma olasılığını artırabilir.

Astigmat nasıl teşhis edilir?

Göz doktoru göz muayenesi ile astigmatizmayı teşhis edebilir.

Doktor tarafında şu testler yapılabilir :

  • Görme testi
  • Kornea topografisi, korneanın eğriliğinin ölçümü
  • Retinoskop ile, gözlerinizin ışığı ne kadar iyi odakladığının ölçümü

Çocuklarda astigmat

Astigmat doğumdan itibaren çocuklarda görülebilir. Bir yaşında ve üç yaşında çocukların göz doktoru tarafından kontrol edilmesi önerilmektedir. 

Astigmat nasıl tedavi edilir?

Genellikle astigmat tedavisi gözlük kullanımı ve kontakt lensler ile rahatlıkla tedavi edilebilir. Daha şiddetli astigmat tedavisi için farklı tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Astigmat tedavileri :

  • Gözlük kullanımı veya kontakt lensler
  • Ortokeratoloji, korneayı yeniden şekillendirmek için kullanılan sert kontakt lensler
  • Korneayı yeniden şekillendiren lazer göz ameliyatları.