Tetik Parmak

Hastalığa sebep olan risk faktörleri ise uzun süreli aynı el kullanımı, diyabet, romatoit artrit, kadın cinsiyet, karpal tünel sendromu cerrahisi sonrası ilk 6 ay sayılabilir.
Fizik Tedavi Bölümü
Hangi Bölüm
2022-10-26 16:52:01
Güncellenme Tarihi

Tetik Parmak nedir ?

Tetik parmak parmaklardan birinin bükülmüş konumda bulunması ile giden bir hastalıktır. Genellikle De quervain Tenosinovit olarak adlandırılan tabloya parmaktaki tendonu çevreleyen kılıf içindeki boşluğu enflamasyon gibi durumlar daralttığında ortaya çıkar. Olay kronik hale dönüşürse parmak bükülü halde kalır ve eski haline gelemez.

Hastalık belirtileri arasında parmak sertliği, parmağı hareket ettirirken ortaya çıkan tıklama hissi, etkilenen parmağın tabanında avuç içinde hassasiyet ve nodül oluşumu sayılabilir.

Tetik parmağa yol açan faktörler arasında tendon kılıfının uzun süreli tahrişi, burada oluşan skar, kalınlaşma ve nodüller yer alır.

Hastalığa sebep olan risk faktörleri ise uzun süreli aynı el kullanımı, diyabet, romatoit artrit, kadın cinsiyet, karpal tünel sendromu cerrahisi sonrası ilk 6 ay sayılabilir. Aktivite veya iş nedeniyle elde oluşan zorlanma durumu da tetik parmağına neden olabilir.

Tetik parmak, 40-60 yaş aralığında olan insanlarda ve özellikle kadınlarda daha yaygındır.

Tetik Parmak Belirtileri Nedir ?

Hastalığın belirtileri genellikle herhangi bir yaralanma oluşmadan başlar, ancak elin aşırı kullanımı sonrası baş gösterebilir.
Başlıca görülen belirtiler:

  • Avucunuzun içinde ağrılı bir kitle
  • Parmaklarda Şişme
  • Parmak veya başparmak eklemlerinizde bir yanma veya  ağrı hissi.
  • Parmaklarınızı bükerken veya hareket ettiriken ağrı.

Tetik Parmak Tedavisi

  • Eklem içerisine Steroid Enjeksiyonları
  • Belli bir pozisyonda eklemi 6-8 hafta alçıya almak
  • Sen seçenek olarak ameliyat ile tedavi .