Polikistik Over Sendromu

PKOS'un kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak aile geçmişinde genellikle birinci derece yakınlarda görülmektedir. Bu nedenle genetik bağlantıların olabileceği düşünülmektedir.
Kadın Doğum Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-11-27 23:18:59
Güncellenme Tarihi

Polikistik Over Sendromu nedir ?

Polikistik over sendorumu (PKOS) üreme çağındaki kadınlar arasında yaygın olan bir hormonal bozukluktur. Polikistik over sendorumunda, yumurtalıklar çok sayıda içerisinde sıvı bulunan kitleler (folikül) geliştirebilir. Bu durum nedeni ile, yumurtalar overden düzenli olarak atılamaz.

Hastalıkta birçok yumurta olgunlaşır fakat döllenme yeteneği kazanamaz. Ultrasonla ile yapılan incelemede periferde inci gibi dizilmiş yumurtalar görülebilir.

Polikistik over sendorumu Nedenleri ?

Polikistik over sendorumunun kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak aile geçmişinde genellikle birinci derece yakınlarda görülmektedir. Bu nedenle genetik bağlantıların olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca hormonal değişimler, çevre ve yaşam tarzının etkili olduğu görülmektedir.

  • Aile Öyküsü : PKOS'lu kadınların, hastalığa yakalanan bir akraba (anne, teyze, kız kardeş veya kız) sahibi olma olasılığı% 50 daha yüksektir.
  • Hormon Seviyeleri : İnsülin ve androjen hormonlarının (testosteron gibi erkek tipi hormonlar) vücuttaki dengesizliği, Polikistik over sendorumu belirtilerine neden olur.
  • İnsulin direnci : PKOS'lu tüm kadınların yaklaşık% 85'inde 'insülin direnci' vardır. İnsüline direnci mevcutsa, vücudunuzun hücreleri normal olarak insüline yanıt vermeyi durdurur. İnsüline yeterli yanıt vermeyen hücreler glikoz girişini engeller. 
  • Androjenler : Erkek hormonları olarak bilinen androjenler, normalde hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunur, ancak kadınlarda çok daha düşük seviyelerde bulunur. Tüm kadınlar yumurtalıklar ve adrenal bezler de dahil olmak üzere vücut dokularında az miktarda androjen üretir. PKOS'lu kadınlarda normal popülayona göre androjen seviyeleri artmış olarak görülür.
  • Kilo ve Yaşam Tarzı : PKOS hem zayıf hem de aşırı kilolu kadınlarda ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, PKOS'lu kadınların obez olma riski daha yüksektir.

    Sağlıklı bir kilonun üzerinde olmak insülin direncini kötüleştirir. Fazla kilo, PKOS belirtilerinde sorumlu olan her iki hormonu da artırır

PKOS Belirtileri ?

Polikistik over sendorumu belirtileri bazı bayanlarda hafif veya çok şiddetli seyredebilir. Ayrıca hayatın farklı dönemlerinde farklı seyredebilir.