Kontakt dermatit

Kontakt dermatit belirtileri normalde maruziyetten sonraki 48 saat içinde gelişir. Aynı maddeye tekrar maruz kalmaktan kaçınabiliyorsanız, alerjik reaksiyon düzelmeli ve herhangi bir kalıcı belirti veya komplikasyon yaşamamalısınız.
Deri Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-10-16 21:12:43
Güncellenme Tarihi

Kontakt Dermatit nedir ?

Kontakt dermatit, çevrenizdeki maddelere maruz kaldıktan sonra cildinizin reaksiyona girdiği bir egzama türüdür. Bu, özellikle kimyasallar malzemelerle ile çalışan veya benzeri maddeler ile temas eden insanlar arasında yaygın bir hastalıktır. Kontakt dermatitin toplumun % 9'unu etkilediği düşünülmektedir.

Kontakt dermatit, kimya işçileri, temizlikçiler, makine operatörleri, tarım işçileri, güzellik uzmanları, kuaförler, aşçılar, sağlık çalışanları, tamirciler ve inşaatta çalışan kişiler arasında yaygındır.

Kontakt dermatit belirtileri normalde maruziyetten sonraki 48 saat içinde gelişir. Aynı maddeye tekrar maruz kalmaktan kaçınabiliyorsanız, alerjik reaksiyon düzelmeli ve herhangi bir kalıcı semptom veya komplikasyon yaşamamalısınız.

Atopik egzama geçmişiniz varsa, kontakt dermatit yaşama olasılığınız daha yüksektir. Ayrıca saman nezlesi ve astımı olan kişilerde daha sık görülebilen alerjik bir durumdur.