Huzursuz Bacak Sendromu

Hastalık belirtileri gece boyunca şiddeti artarak ilerlediğinden uykudan uyanıldığında tekrar uykuya geri dönmek zor olmaktadır. Bacakları hareket ettirmek veya yürümek tipik olarak hastalığı hafifletir.
Nöroloji
Hangi Bölüm
2022-12-08 20:54:44
Güncellenme Tarihi

Huzursuz Bacak Sendromu nedir?

Huzursuz bacak sendromu, bacaklarda rahatsız edici hisler ve bacağı hareket ettirmek için karşı konulmaz bir dürtü oluşması sonucu ortaya çıkar.

Hastalığın Belirtileri sıklıkla öğleden sonra veya akşam saatlerinde görülür. İstirahat zamanında veya uyurken semptomların şiddeti artar. Ayrıca uzun süre hareketsiz kalındığında örneğin; uçakla seyahat ederken, film izlerken, ders çalışırken ortaya çıkmaktadır.

Hastalık belirtileri gece boyunca şiddeti artarak ilerlediğinden uykudan uyanıldığında tekrar uykuya geri dönmek zor olmaktadır. Bacakları hareket ettirmek veya yürümek tipik olarak hastalığı hafifletir. Ancak hareketlenme durduğunda huzursuz bacak sendromu tekrar eder.

Huzursuz bacak sendromu aslında uyku bozukluğu olarak sınıflandırılmıştır. Çünkü hastalıkla beraber ortaya çıkan belirtiler dinlenme ile veya uyumaya çalışmakla tetiklenir. Belirtileri hafifletmek için ise bir hareket kazanmak şarttır.

Nedenleri Nedir?

Huzursuz bacak sendromu, primer ve seconder HBS şekinde ikiye ayrılır. Primer HBS'nin nedeni bilinmemektedir. Ancak yapılan çalışmalar genetik bir temeli olabileceğini düşündürmektedir. Seconder Huzursuz bacak sendromu nedenleri arasında ise:

Belirtileri Nedir ?

Huzursuz bacak sendromu (HBS), esasen hareket etme dürtüsü ile karakterize edilen bir bozukluktur. Temel özellikleri:

  • Genellikle rahatsız edici bacak hisleriyle ilişkilendirilen bacakları hareket ettirme dürtüsü
  • Dinlenme ile bacakları harekette ettirme dürtsü tetiklenebilir
  • Aktif olarak harek etme belirtileri hafifletir
  • Akşam ve gece belirtiler daha şiddetlenir.

Huzursuz bacak sendromunun tedavisi

Huzursuz bacak sendromu teşhisi, hastanın gösterdiği belirtilere dayanır. HBS'nin nedeni bilinmediğinden, mevcut tedaviler tam iyileşme saplamak yerine hastanın gösterdiği belirtileri hafifletir.

Bazı insanlar kafein, alkol ve sigarayı azalttıklarında veya bunlardan kaçındıklarında belirtilerin düzeldiğini fark ederler. Anemi (kansızlık) veya diyabet (şeker hastalığı) gibi altta yatan kronik bir hastalığın tedavisini sağlamak, bazı durumlarda HBS'nin gösterdiği belirtileri hafifletebilir. Birçok uyku bozukluğunda olduğu gibi, yetersiz uyku veya uyku yoksunluğu HBS'yi daha fazla kötüleştirebilir.

Şiddetli belirtileri olan hastalarda Parkinson hastalığı ilaçları, benzodiazepinler veya morfin gibi ilaçlar belirtilerin kontrolünü sağlayabilir. HBS için kullanılan diğer ilaçlar arasında bazı antiepileptik ilaçlar bulunur.

Hatırlanacak şeyler

  • Huzursuz bacak sendromu (HBS), özellikle yataktayken ve uyumaya çalışırken bacakları hareket ettirmeye yönelik zorlayıcı bir dürtü ile karakterizedir.
  • Nedeni bilinmemekle birlikte, sinir sisteminin de fizyolojik bir hasar ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.
  • Tedavi seçenekleri arasında kafein, alkol ve nikotinin sınırlandırılması, kronik bir hastalığı tedavi etmek, uyku süresini en üst düzeye çıkarmak ve ilaç almak yer alır.