Hidrosel

Erkek bebeklerde anne karnındayken veya doğumdan hemen sonra testisleri karın boşluğundan skrotuma doğru hareket eder. Bazen bunun olmasına izin veren kanal daha sonra kapanmaz. Bu bebeklerde hidrosele neden olur.
Üroloji
Hangi Bölüm
2022-12-15 20:42:45
Güncellenme Tarihi

Testislerde Hidrosel nedir ?

Hidrosel, normalde testisi çevreleyen kese içindeki sıvı tarafından üretilir. Genellikle skrotumda (testisi tutan kese) ağrısız şişlik olarak kendini gösterir. 

Hidroseller genellikle yeni doğan erkek çocuklarda, özellikle prematüre bebeklerde bulunur. Yeni doğan erkeklerdeki hidrosellerin çoğu, kanal küçüldükçe kendiliğinden iyileşmektedir. 

Kendi kendine iyileşmeyenler durumlarda cerrahi düzeltme gerektirebilir. Hidrosel, ergenlik çağında veya yetişkinlikte daha büyük erkeklerde de ortaya çıkabilir.

Erkek çocuklarda ergenlik döneminde (veya ergenlik gelişimi) ortaya çıkan hidroseller yetişkin tipi hidrosellerdir. Testisi çevreleyen doku tarafından üretilen aşırı sıvı üretimi nedeni ile oluşurlar. 

Büyük hale gelirlerse, cerrahi düzeltme gerekli olabilir. Bazen testis tümörünün erken bir belirtisi olabileceği için bu tip hidroselin doktor tarafında değerlendirilmesi önemlidir .

Nedenleri Nedir ?

Erkek bebeklerde anne karnındayken veya doğumdan hemen sonra testisleri karın boşluğundan skrotuma doğru hareket eder. Bazen bunun olmasına izin veren kanal daha sonra kapanmaz. Bu bebeklerde hidrosele neden olur.

Bazen bu geçit açık kalırsa, hidrosel boyut olarak değişebilir. Genellikle en çok bebek ağlarken fark edilir. Geçiş yolu kapanırsa sıvıyı skrotumda hapsolmuş halde bırakırsa, hidrosel artık boyut olarak değişmeyecektir.

Erişkin erkeklerde neden genellikle bilinmez. Ancak skrotumda yaralanma, enfeksiyon veya herhangi bir inflamatuvar süreç nedeni ile testis çevresinde sıvı birikebilir.

Belirtileri Nedir ?

  • Soktotumda (testileri çevreleyen torba) ele gelen kitle veya şişlik
  • Testislerde ağrı.