Çene Kırıkları

Çene kemiği ( Mandibula ) yüzün alt kısmının en büyük kemiklerinden bir tanesidir. Konuşma ve çiğneme gibi önemli fonksiyonlara katkı sağlar. Mandibula kırıkları ayrılmamış ( nondeplase ) veya ayrılmış ( deplase ) olarak sınıflandırılır.
Plastik Cerrahi
Hangi Bölüm
2022-12-10 21:20:10
Güncellenme Tarihi

Çene Kırıkları veya Mandibula Kırıkları nedir ?

Yüze alınan darbe sonucunda mandibula kemiğinin kırılmasıdır. Çene kemiği (Mandibula) yüzün alt kısmının en büyük kemiklerinden bir tanesidir. Konuşma ve çiğneme gibi önemli fonksiyonlara katkı sağlar.

Mandibula kırıkları ayrılmamış (nondeplase) veya ayrılmış (deplase) olarak sınıflandırılır. Burun kırıklarından sonra en sık yüz kırıklarından bir tanesidir. Travmaya bağlı oluşan kırıklar içerisinde en sık kırılan 10. kemiktir. Mandibula kırıklarında diğer kemiklerinden kırılabileceği mutlaka akla getirilmelidir.

Mandibula kırıklarında temel tedavi cerrahidir. Cerrahi işlem gerçekleşene kadar kişilerin katı yiyeceklerden uzak durmaları ve sıvı gıdalar tüketmesi önerilir.

Belirtileri:

Mandibula kırıkları, çene hareketlerinde ciddi ağrı oluşturan bir hastalıktır bu nedenle ağız açılması ve kapatılmasında güçlük çekilebilir. Ayrıca, mandibula kırıklarının belirtileri arasında şişlik, morluk ve ağız içinde yara görülebilir. Diğer belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Çenede şişme
  • Çenede ağrı
  • Ağız içinde kanama
  • Ağız açma kapama hareketlerinde ağrı
  • Dişlerin yerinden çıkması (avulsiyon).

Nedenleri:

  • Trafik kazaları
  • Yüksekten düşme
  • Kanser metastazlarına bağlı olarak travma olmaksızın patolojik kırıklar olabilir.

Tedavi

Mandibula kırıkları, cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir. Bu tedavi, doktorun mandibula kemiğinin kırık noktasını doğru bir şekilde birleştirmeyi amaçlar. Bu birleştirme işlemi, genellikle çivi ya da plak kullanarak yapılır.

Bu çivi veya plak, mandibula kemiğinin kırık noktasını birleştirir ve bu sayede kemik anatomik olarak eski haline döner. Bu cerrahi müdahale, anestezi altında yapılır ve işlem sırasında doktorun mandibula kemiğini anatomik olarak doğru pozisyonuna getirmeye çalışır.