Burun Kırıkları

Genelde burun kırıkları ciddi değilse doktor tarafından verilen basit ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir. Burun kırığı ciddi bir kırıksa veya şekli değiştiyse, değerlendirme ve tedavi için hastanede Kulak burun uzmanına sevk edilebilirsiniz.
Plastik Cerrahi
Hangi Bölüm
2022-12-10 21:03:11
Güncellenme Tarihi

Burun Kırıkları veya Nazal Fraktür nedir?

Burun kemiklerinin travma sonucunda kırılmasıdır. En sık kırılan kemiklerdir. Kırık burnun en sık  nedenleri arasında sporsal aktiviteler,  kavgalar, düşmeler ve yüz travmasıyla sonuçlanan motorlu taşıt kazaları bulunur. 

Kırık burun, burnunuzun etrafında ve gözlerinizin altında şişlik ve morarma ile birlikte ağrıya neden olabilir. Burnunuz çarpık görünebilir.

Nazal Fraktür Belirtileri?

Burun kırıklarının belirtileri şu şekilde görülebilir:

  • Burun çevresinde morarma, şişlik ve hassasiyet
  • Burun kanaması
  • Burunda şekil bozukluğu
  • Gözlerin altında morluk, renk değişikliği.

Burun Kırıkları Tedavi

Genelde burun kırıkları ciddi değilse doktor tarafından verilen basit ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir. Burun kırığı ciddi bir kırıksa veya şekli değiştiyse, değerlendirme ve tedavi için hastanede kulak burun uzmanına sevk edilebilirsiniz.

Ciddi Burun kırıklarının tedavisi

Burnunuzun şekli değiştiyse: Doktor tarafından elevasyon adı verilen bir prosedür kullanarak burnunuzda ki şekil bozukluğunu düzeltebilir. Genellikle burun kırıklarına o bölgede oluşan ödem nedeniyle hemen müdahale edilmez.

İlk aşamada oluşan ödemin geçmesi beklenir. Ancak elevasyon işlemi burnunuz kırıldıktan sonraki 14 gün içinde yapılmalıdır.