Behçet Hastalığı

Behçet Hastalığı nedir?

Behçet, vücudumuzda kan damarlarının iltihaplanması ( vaskülit ) ile giden otoimmun olduğu düşünülen nadir bir hastalıktır.

Hastalık ilk başta Behçet ile ilgili olmayacak belirtiler gösterebilir. Ağız yaraları, göz iltihabı, deri döküntüleri ve deri lezyonları, genital yaralar görülebilir.

Belirtiler arasında kanser yaralarına benzeyen ağrılı ağız yaraları Behçet hastalığının en yaygın belirtisidir. Ağrılı olarak başlayan ülserler zamanla 3 hafta içinde iyileşir ancak  tekrarlar. Ciltte özellikle alt bacaklarda kırmızı kabarık ve hassas nodüller görülür veya vulvada kırmızı açık yaralar oluşabilir. Genital organlarda meydana gelen yaralar genellikle ağrılıdır ve iz bırakır.

Behçet hastalığının tipik özelliği gözlerde üveittir. Yani her iki gözde kızarıklık, ağrı ve bulanık görme meydana gelebilir. Eklemlerde ise şişme ve ağrı 3 hafta sürebilir ve sonra kendiliğinden kaybolur. Kan damarlarında meydana gelen enfeksiyon pıhtı oluşumuna neden olur. Bu da büyük arterlerde anevrizma ve stenoz gibi komplikasyonlara yol açar.

Bu makaleyi yararli buldunuz mu?