Aerofaji

Normaldan daha fazla hava yutmanın en önemli nedeninin anskiyete ve depresyon gibi hastalıklar olduğu düşünülmektedir. Bu hastalıklar yemek yerken daha az çiğnemenize, hızlı yemezine veya sık yutmanıza neden olarak aerofajiye neden olabilir.
Dahiliye
Hangi Bölüm
2022-10-12 12:26:27
Güncellenme Tarihi

Aerofaji nedir ?

Aerofaji normalden çok daha fazla hava yutmaktır. Her insan hava yutar ancak çeşitli nedenler ile bu miktarın artması kişi de geğirtilerin artmasına veya hıçkırık gibi belirtilere neden olur. Özellikle hızlı yemek yerken, çabuk veya hızlı konuşmamız gerektiğinde bu ve benzeri nedenler ile gerektiğinden fazla hava yutulabilir.

Yutulan hava bazı durumlarda geğirilerek çıkarılır. Bazı durumlarda ise mideden daha alt kısımlara geçerek hazımsızlık veya karında şişkinliğe neden olabilir.

Aerofaji tedavi hastalığı için ilaç ile tedavi yoktur genellikle tedavi hastalığının nedenine yönelik olarak planlanır. Örneğin depresyona bağlı kişilerde bu hastalığın ortadan kalkması veya sigara içmeye bağlı fazla hava yutan kişilerin sigarayı bırakması hastaların tedavi olmasını sağlar.

Aerofaji nedenleri ?

Normaldan daha fazla hava yutmanın en önemli nedeninin anskiyete ve depresyon gibi hastalıklar olduğu düşünülmektedir. Bu hastalıklar yemek yerken daha az çiğnemenize, hızlı yemezine veya sık yutmanıza neden olarak normalden daha fazla hava yutmanıza neden olabilir.

Hastalık olarak ise özellikle Uyku apne hastaları CPAP (ağızdan ve burundan basınçlı hava veren bir alet) kullanımına bağlı olarak normalden daha fazla hava yutabilirler.

Diğer Nedenler :

  • Yemek alışkanlıkları : Hızlı yemek, yemek yerken çok fazla çğnememek gibi
  • Sigara içmek : Sigara içmek sık ve fazla miktarda hava yutmanıza neden olabilir
  • Sakız çiğneme gibi alışkanlıklar
  • Gazlı içecekler içmek
  • Daha çok hava yutmanıza neden olabilecek konuşma alışkanlıkları.