Karbonatlı İçecekler

Gazlı içecekler , suda çözünmüş karbondioksit içeren içeceklerdir. Bu gazın varlığı sıvıda kabarcıklar ve köpürme yaratır. Gazlı içecek örnekleri arasında kaynak suyu , bira ve soda gibi ürünlerde bulunur.
Aile Hekimliği
Hangi Bölüm
2022-10-03 22:16:43
Güncellenme Tarihi

Karbonatlı İçecekler nedir ?

Karbonatlı İçeceklerin aşırı tüketilmesi mide , gaz problemlerine , Hıçkrırık veya geceleri aşırı idrara çıkmaya sebep olabilir.

Gazlı içecekler , suda çözünmüş karbondioksit içeren içeceklerdir. Bu gazın varlığı sıvıda kabarcıklar ve köpürme yaratır. 

Karbonatlaşma, basınçlandırma yoluyla doğal olarak yeraltında veya yapay olarak meydana gelebilir. Gazlı içecek örnekleri arasında kaynak suyu , bira ve soda gibi ürünlerde bulunur.

Gazlı içeceklerin ilk olarak 1860 yıllarında avrupada ortaya çıktığı düşünülmektedir. Genellikle doğal olmayan yollar ile karbondioksitin fabrikalarda yüksek basınç kullanılarak gaz halinden sıvı haline geçirilerek, hazırlanan sıvının içerisine yedirilmesi ile gazlı içecekler veya diğer adı ile karbonatlı içecekler ortaya çıkar.

Gazlı içeceklere Örnekler

  • Maden suları : Bazı maden suları doğal olarak yer altından çıkarıldığı anda içerisinde karbondioksit gazı bulundurmaktadır. Ekstra bir işlem görmezler
  • Meşrubat türleri : Kola, fanta, sprite gibi ürünlerin hemen hepsi yapay olarak karbondioksit gazı ile gazlı içecek haline gelirler
  • Meyve suları : Nadir olarak bazı meyve sularında kullanılabilir
  • İçkiler : Şarap gibi bazı içkiler de doğal olmayan yollar ile içerisine karbondioksit eklenebilir.Hangi içecek olursa olsun bir içeceğin içindekiler kısmında karbondioksit mevcut ise bu gazlı içecek veya diğer adı ile karbonatlı içeceklerdir.