Adrenal adenom

Böbreküstü bezleri her böbreğin üstünde yer alır. Adrenal adenomlar, böbrek üstü bezin iyi huylu (kanserli olmayan) tümörleridir. Adrenal korteks adı verilen bezin dış tabakasından kaynaklanırlar.
Endokrinoloji
Hangi Bölüm
2022-10-19 22:42:16
Güncellenme Tarihi

Adrenal Adenom veya Böbrek üstü bezi tümörleri nedir ?

Böbreküstü bezleri her böbreğin üstünde yer alır. Adrenal adenomlar, böbrek üstü bezin iyi huylu (kanserli olmayan) tümörleridir. Adrenal korteks adı verilen bezin dış tabakasından kaynaklanırlar.

Böbrek üstü bezleri (adrenal bezler ) tarafından bir çok hormon salgılanır. Bu hormonlar kortizol, aldosteron, epinefrin , norepinefrin ve cinsiyet hormonlarıdır.

Böbrek üstü bezlerin de oluşan tümörlör. Genellikle iyi huylu tümörlerdir. Ancak hormonların fazla salgılanmasına yol açabilirler. Bu hormonların fazla salgılanmı bir çok hastalığı ortaya çıkarır.

Hangi Hastalıklara Neden Olur ?

  • Primer adrenokortikal yetersizlik (Addison Hastalığı)
  • Konjenital adrenal hiperplazi
  • Adrenal insidentaloma
  • Cushing sendromu
  • Primer hiperaldosteronizm
  • Feokromositoma

Adrenal Adenom Belirtileri Nedir ?

Adrenal adenomu olan hastaların çoğunda adenomun neden olduğu hiçbir belirti olmayacaktır. Ancak çok miktarda steroid hormon üreten adenomlar, belirgin belirtilere neden olabilir. 

Çok miktarda kortizol Cushing sendromuna , çok fazla aldosteron Conn sendromuna (Primer Hiperaldosteronizm) ve aşırı erkek seks steroidi sivilceye ve saç büyümesine neden olabilir.