Abdominal Aort Anevrizması

Aortunuz, kanı kalbinizden vücudunuzun geri kalanına taşıyan en büyük arterdir. Aortunuzun göğsünüzden (toraks) geçen kısmına torasik aort denir. Aortunuzun karın bölgenize indiği bölgeye ise abdominal aort denir.
Kalp Damar Cerrahisi
Hangi Bölüm
2022-11-28 16:10:12
Güncellenme Tarihi

Abdominal Aort anevrizması nedir ?

Abdominal Aort Anevrizması, aortunuzun (karnınızda ki en büyük kan damarı) genellikle kontrolsüz hipertansiyona bağlı genişleyip dışa doğru genişlemesidir. Yakından izlenmesi gereken ciddi bir tıbbi durumdur. Çünkü anevrizma genişlemeye bağlı olarak yırtılırsa ölümcül olabilir.

Aortunuz, kanı kalbinizden vücudunuzun geri kalanına taşıyan en büyük arterdir. Aortunuzun göğsünüzden (toraks) geçen kısmına torasik aort denir. Aortunuzun karın bölgenize indiği bölgeye ise abdominal aort denir. Aortunuz normalde yaklaşık 2 ila 3 cm genişliğindedir.

Aortunuzda esnekliğini kaybettiği zayıf bir nokta varsa kan damarı genişleyebilir. Normal boyutunun 1,5 katı büyürse buna aort anevrizması denir. Bu anevrizma göğsünüzde ise buna torasik aort anevrizması denir.

Karın bölgenizdeyse buna abdominal aort anevrizması denir . Aynı anda birden fazla anevrizmaya sahip olabilirsiniz. 65 yaşın üzerindeki 100 kişiden yaklaşık dördünde torasik aort anevrizması vardır. Yaşlandıkça riskiniz artar. Torasik aort anevrizmaları erkeklerde kadınlardan daha yaygındır.

Aort anevrimasına sahipseniz süreç içerisinde iki sonuç ortaya çıkabilir. Aort disseksiyonu veya aort rüptürü (damarın tamamen yırtılması) iki durumda hayatı tehdit eder ve acil müdahale gerekir.

Özellikle 65 yaşından sonra anevrizma açısından sonra rutin kontrol önerilmektedir. Oluşabilecek rüptür veya disseksiyon oluşmadan cerrahi onarımla önüne geçilebilir.

Tedavi

Abdominal aort anevrizmasına tedavi aortun genişliğine, belirli süre içerisinde ne kadar genişlediğine veya lokasyonuna bağlıdır. Genellikle 5 cm altında aort çapı olan hastalar takip, 5 cm üzerinde aort çapı olan hastalar ise ameliyat edilir.

Bununla beraber faklı lokasyonlarda daha düşük aort çapları veya disseksiyon riski durumunda hastalar ameliyat edilebilirler.