Aort Diseksiyonu

Aort diseksiyonu nedir ?

Aort diseksiyonu, aortun iç tabakasının (doğrudan kalpten ilk çıkan, vücuttaki en büyük kan damarı) yırtıldığı nadir, ciddi bir durumdur. Kan, daha sonra yırtığın içinden akarak aortun iç ve orta katmanlarının ayrılmasına (diseksiyon) neden olur.

Aort diseksiyonunun tedavisi, aort duvarını onarmaya yönelik bir ameliyatın yanı sıra kan basıncını düşüren ilaçları içerir. Aort diseksiyonu genellikle ölümcüldür ancak aort diseksiyonunun erken teşhisi ve tedavisi hayatta kalmayı büyük ölçüde artırabilir.

En çok 60'lı ve 70'li yaşlarındaki erkeklerde görülür. 60 yaş üzeri erkeklerde rutin kontrol edilmesi önerilmektedir.

Aort diseksiyonunun belirtileri 

Aort diseksiyonunun ana belirtisi göğsünüzde, sırtınızın üst kısmında veya karnınızda ani, dayanılmaz bir ağrıdır. Ağrı keskin, yırtılır, bıçaklanır veya yırtılır tarzda olabilir. Ayrıca çenenize veya boynunuza veya sırtınıza yayılabilir.

Diğer olası belirtileri şu şekilde olabilir:

  • Bilinç kaybı
  • Nefes darlığı
  • Vücudunuzun bir tarafında diğer tarafa göre daha zayıf bir nabız
  • Bacağınızda ağrı veya felç veya yürüme zorluğu
  • Soğuk terleme
  • Yutma güçlüğü
  • Kusma

Aort diseksiyonunun nedenleri

Aort diseksiyonu, aort duvarının damar çevresinde bir bölgenin zayıflaması nedeni ile oluşur. Bu durma, uzun süreli kontrol edilmeten yüksek tansiyon , geçmişte geçirdiğiniz bir travma veya genetik olarak damarsal yapınız bu şekilde olduğundan doğduğunuz olabilir.

Aort diseksiyonu için risk faktörleri

Eğer kontrolsüz yüksek tansiyon varsa daha fazla risk altındadır. Damar sertliği , oluşmuş bir aort anevrizması , kalp ameliyatı geçirmiş olmak veya genetik olarak aort veya aort kapağı gibi kusurlar öenmli risk faktörleridir.

Bazı genetik rahatsızlıkları olan kişiler de daha yüksek risk altındadır. Bu hastalıklar, Turner sendromunu ve Marfan sendromu ve Ehlers-Danlos sendromu dahil olmak üzere bağ dokusu bozukluklarını içerir .

Sigara içmek ve kokain kullanmak da riski artırabilir.

Bu makaleyi yararli buldunuz mu?