Aort Diseksiyonu

Aort diseksiyonunun ana belirtisi göğsünüzde, sırtınızın üst kısmında veya karnınızda ani, dayanılmaz bir ağrıdır. Ağrı keskin, yırtılır, bıçaklanır veya yırtılır tarzda olabilir. Ayrıca çenenize veya boynunuza veya sırtınıza yayılabilir.
Kalp Damar Cerrahisi
Hangi Bölüm
2022-11-28 16:15:19
Güncellenme Tarihi

Aort diseksiyonu nedir ?

Aort diseksiyonu, aortun iç tabakasının (doğrudan kalpten ilk çıkan, vücuttaki en büyük kan damarı) yırtıldığı nadir, ciddi bir durumdur. Kan, daha sonra yırtığın içinden akarak aortun iç ve orta katmanlarının ayrılmasına (diseksiyon) neden olur.

Aort diseksiyonunun tedavisi, aort duvarını onarmaya yönelik bir ameliyatın yanı sıra kan basıncını düşüren ilaçları içerir. Aort diseksiyonu genellikle ölümcüldür ancak aort diseksiyonunun erken teşhisi ve tedavisi hayatta kalmayı büyük ölçüde artırabilir.

En çok 60'lı ve 70'li yaşlarındaki erkeklerde görülür. 60 yaş üzeri erkeklerde rutin tomografi ile kontrol edilmesi önerilmektedir.

Aort diseksiyonunun belirtileri 

Aort diseksiyonunun ana belirtisi göğsünüzde, sırtınızın üst kısmında veya karnınızda ani, dayanılmaz bir ağrıdır. Ağrı keskin, yırtılır, bıçaklanır veya yırtılır tarzda olabilir. Ayrıca çenenize veya boynunuza veya sırtınıza yayılabilir.

Diğer olası belirtileri şu şekilde olabilir:

  • Bilinç kaybı
  • Nefes darlığı
  • Vücudunuzun bir tarafında diğer tarafa göre daha zayıf bir nabız
  • Bacağınızda ağrı veya felç veya yürüme zorluğu
  • Karın ağrısı
  • Soğuk terleme
  • Yutma güçlüğü
  • Kusma.

Aort diseksiyonunun nedenleri

Aort diseksiyonu, aort duvarının damar çevresinde bir bölgenin zayıflaması nedeni ile oluşur. Bu durma, uzun süreli kontrol edilmeyen yüksek tansiyon, geçmişte geçirdiğiniz bir travma veya genetik olarak damarsal yapınız bu şekilde olduğundan doğduğunuz olabilir.

Aort diseksiyonu için risk faktörleri

Eğer kontrolsüz yüksek tansiyon varsa daha fazla risk altındadır. Damar sertliği, oluşmuş bir aort anevrizması , kalp ameliyatı geçirmiş olmak veya genetik olarak aort veya aort kapağı gibi kusurlar öenmli risk faktörleridir.

Bazı genetik rahatsızlıkları olan kişiler de daha yüksek risk altındadır. Bu hastalıklar, Turner sendromu, Marfan sendromu ve Ehlers-Danlos sendromu dahil olmak üzere bağ dokusu bozukluklarını içerir . Sigara içmek ve kokain kullanmak da riski artırabilir.

Tedavi

Aort diseksiyonu tedavisi acil olarak cerrahi işlemdir. Aortun hangi bölümün etkilendiğine bağlı olarak koroner bypass veya aort kapak değişimine kadar cerrahi işlem ilerleyebilir.