Vokal Nodül

Çoğu zaman sesin kötüye kullanılması, özellikle uzun süreli yüksek sesle konuşmak. Vokal nodüllerin ve poliplerin en yaygın nedenidir. Ayrıca bir çok faktör ve hastalık vokal nodül ve polipleri tetikleyebilir.
Kulak Burun Boğaz Bölümü
Hangi Bölüm
2022-12-05 16:57:36
Güncellenme Tarihi

Vokal Nodül ve Polipleri nedir?

Vokal Nodül ve Polipler, vokal kıvrımlarda ( ses teli ) oluşan iyi huylu kitlelerdir. Sesinizi yanlış kullandığınızda, vokal nodülleriniz şişebilir. Bu durum sesinizin titreşiminde ve kalitesinde önemli şekilde değişiklik meydana getirir.

Ses telleriniz (Vokal kord) gırtlağınızın (Larinks) içindedir. Konuştuğunuzda, hava ciğerlerinizden ses kıvrımlarından ağzınıza doğru hareket eder. Hava gırtlağınızdan geçerken, ses telleriniz titreşim ile sesi meydana getirir.

Ses tellerinizin titreşmesini zorlaştıran kitle, ödem veya başka herhangi bir neden sesin normal tonunda çıkmasına engel olur.

Vokal Nodül ve Polip Belirtileri

Vokal nodül belirtileri şu şekilde görülebilir:

  • Ses kısıklığı
  • Ses tonunda oluşan herhangi bir değişiklik (örneğin, cızırtılı veya sert bir ses tonu)
  • Boğazında bir yumru ve şişlik varmış gibi hissetmek
  • Boyun ağrısı
  • Sesinizi kontrol etmekde zorlanmanıza bağlı yorgunluk

Vokal Nodül Nedenleri?

Çoğu zaman sesin kötüye kullanılması, özellikle uzun süreli yüksek sesle konuşmak. Vokal nodüllerin ve poliplerin en yaygın nedenidir. Ayrıca bir çok faktör ve hastalık vokal nodül ve polipleri tetikleyebilir. Örneğin:

Vokal nodüller tedavi

Ses istirahati yani sesin belirli süre kullanılması, ses nodüllerinin boyutunun küçülmesine neden olur. Genellikle ses istirahati ile ses kalitesi iyileşir. Ancak kişinin tekrar yoğun olarak sesinin kullanması ile tekararlar.

Bu nedenlerde kişilerde ses rehabilitasyonunun sağlanması önemlidir. Bu kişilerin uygun olmayan ses kullanımlarının öğrenilmesi ve değiştirilmesi gereklidir. 

Ses terapisi, vokal nodüller için tedavi olarak kullanılan altın standarttır. Kişiyi uygun ses kullanımı konusunda eğitmeyi ve sorunu şiddetlendiren ses kullanım şeklinden kişinin farkında olmasını haberdar amaçlar. 

İnatçı vokal nodüllerin tedavisinde cerrahi gerekli olabilir. Ancak bu kişilerin ameliyat öncesinde sesini doğru ve düzgün bir şekilde kullandığından emin olunmalıdır. Ameliyat sonrasında ses hala yanlış bir şekilde kullanılırsa vokal nodüller tekrarlama eğilimindedir.