Vitreus Hemorajisi

En önemli ilk adım, vitröz kanamanın nedenini belirlemek ve bunu tedavi etmektir. Vitreus kanaması hafifse ve görüşünüzü etkilemiyorsa, tedavi gerektirmez. Göz önünde uçuşan siyah noktacıklar görmek rahatsız edici olabilir.
Göz Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-11-23 23:46:50
Güncellenme Tarihi

Vitreus Hemorajisi Nedir  ?

Vitreus kanaması, göz içine bulunan retina ve mercek arasındaki boşlukta kan birikmesi durumudur. Normalde vitröz boşluk berrak ve şeffaf olup vitreus sıvısı ile doludur.

Işık, kesintiye uğramadan vitrözden geçerek retinaya odaklanır. Vitreus sıvısının içinde kanama meydana geldiğinde ışık yolunun tıkanması ile görme duyusunda bozukluk meydana gelir.

Vitreus Kanamasına Sebep Olan Nedir?

Vitröz kanama, genellikle retinadaki bir kan damarının yırtılması ve vitröz boşluğa kan akmasından kaynaklanır. Kanamanın yaygın nedenleri, diyabet veya retina damarındaki tıkanıklıklar ( Retina Ven Tıkanıklıkları ) nedeniyle kan damarlarının çatlmasına bağlı olarak kanamanın ortaya çıkmasından kaynaklanır.

Vitreus kanamasının yaygın olan bir başka nedeni de “Arka Vitreus Dekolmanı”dır. Bu, vitröz vitreus sıvısında yaş değişikliklerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu durum jelin soyulmasına, retinadan ayrılmasına neden olur. Vitreus sıvısı ayrılması nedeniyle retina veya retina yüzeyinde bulunan küçük damarlar yırtılabilir.

Diğer yaygın kanama nedenleri, retina yırtıkları ve kopmaları, göze nüfuz eden künt yaralanmalar ile birlikte gözde görülen enflamatuar hastalıklardır.

Vitreus Kanaması Görmeyi Nasıl Etkiler?

Vitreus kanaması şiddetli bir şekilde görüldüğünde körlüğe sebep olabilir. Hafif bir kanama olması durumunda ise göz önünde rahatsız edici, siyah uçan noktaların görülmesi durumuyla karşı karşıya kalınabilir.

Görme kaybının ciddiyeti, kanamanın yoğunluğu ve kanamanın altında yatan neden ile ilişkilidir. Vitröz kanamanın genellikle göze zarar vermediğini veya görüşü kalıcı olarak etkilemediğinin bilinmesi gerekir. Görmeye kalıcı olarak zarar verebilecek temel durum, diyabet veya damar tıkanıklığıdır.

Vitreus Kanamasının Tedavisi Nedir?

En önemli ilk adım, vitröz kanamanın nedenini belirlemek ve bunu tedavi etmektir. Vitreus kanaması hafifse ve görüşünüzü etkilemiyorsa, tedavi gerektirmez.

Göz görme alanı içerisinde ki siyah uçuşan noktaları görmek rahatsız edici olabilir. Ancak bu yanılsamalar hafifse onları görmezden gelmek ve zamanla azalmalarını beklemek en iyisidir. Hafif bir şekilde kanama gören kişilerde bu durum birkaç hafta içerisinde düzelmektedir.

Daha şiddetli kanamaları olan kişilerde kanın temizlenmesi aylar alabilir veya hiç temizlenmeyebilir. Kan, olması gerektiği kadar hızlı bir şekilde temizlenmiyorsa bu durumda cerrahi bir müdahale gerekmektedir. 

Bununla birlikte söz konusu bazı riskleri dikkatlice tartmak gerekir. Yalnızca, kan görüşünüzde ciddi sorunlara neden oluyor, günlük aktivitelerinize engel oluyorsa tedaviye devam etmek oldukça önemlidir.