Vitreus Dejenerasyonu

Orta yaşlara girerken vitreus bozulmaya başlar. Yapısı jelatinli olmaktan daha sıvı benzeri bir yapıya dönüşür. Ayrıca esnekliğini kaybeder. Yapısında bulunan lifler göz küresinde lekeler veya iplikler oluşturmak için sıvı ile karışır.
Göz Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-11-23 23:39:02
Güncellenme Tarihi

Vitreus Dejenerasyonu nedir ?

Vitreus gözün arkasında ( lens ) göz küresi içini dolduran jel benzeri bir maddedir. Retina ve göz küresi iç duvarlarında bulunan hücrelerin beslenmesinden sorumludur. Vitreus % 99 su ve çeşitli moleküllerden oluşur, kalan% 1 lif ( kollajen ve hyaluronik asit ) yapısından oluşur.

Vitreus dejenerasyonu, orta yaşlara girerken vitreus içerisinde bulunan sıvının yapısının bozulması ile başlar. Yapısı jelatinli olmaktan daha sıvı benzeri bir yapıya dönüşür. Ayrıca esnekliğini kaybeder. Yapısında bulunan lifler göz küresinde lekeler veya iplikler oluşturmak için sıvı ile karışır. 

Vitrözün büzülmesi, retinanın arkasından ayrılmasına neden olur, bu da koyu lekelerin veya gölgelerin göz küresi içinde yüzmesine neden olur. Bu durum görme fonksiyonu sırasında görme alanı içerisinde uçuşan cisimler benzeri bir hastalık belirtisi ortaya çıkarır.