Viral Hepatit

Hepatit B, C ve D virüsleri akut ve kronik veya uzun süreli enfeksiyonlara neden olabilir. Kronik hepatit, vücudunuz hepatit virüsü ile mücadele edemediğinde ve virüs gitmediğinde ortaya çıkar.
Enfeksiyon Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-10-23 16:46:34
Güncellenme Tarihi

Viral Hepatit nedir ?

Viral hepatitkaraciğer iltihabına ve hasarına neden olan bir enfeksiyondur . Hepatit A, B, C, D ve E dahil olmak üzere hepatite neden olan birkaç farklı virüs bulunmaktadır.

Hepatit A ve hepatit E tipik olarak enfekte bir kişinin dışkısı tarafından kontamine olmuş yiyecek veya su ile temas yoluyla yayılır . İnsanlar ayrıca az pişmiş et tüketimi veya kabuklu deniz ürünleri yiyerek hepatit E alabilirler.

Hepatit B , hepatit C ve hepatit D , enfekte olmuş bir kişinin kanıyla temas yoluyla yayılır. Hepatit B ve D, diğer vücut sıvılarıyla temas yoluyla da yayılabilir. Bu temas, ilaç iğnelerini paylaşmak veya korunmasız cinsel ilişkiye girmek de dahil olmak üzere birçok şekilde ortaya çıkabilir.

Hepatit A ve E virüsleri tipik olarak sadece akut veya kısa süreli enfeksiyonlara neden olur. Akut bir enfeksiyonda, vücudunuz enfeksiyonla savaşabilir ve virüs kaybolur.

Hepatit B, C ve D virüsleri akut ve kronik veya uzun süreli enfeksiyonlara neden olabilir. Kronik hepatit, vücudunuz hepatit virüsü ile mücadele edemediğinde ve virüs gitmediğinde ortaya çıkar. 

Kronik hepatitsiroz , karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri  gibi komplikasyonlara yol açabilir . Kronik hepatitin erken teşhisi ve tedavisi, bu komplikasyonlara yakalanma şansınızı önleyebilir.