Varikosel

Varikosel, testislerden kanı boşaltan damar ağındaki sorundan kaynaklanır. Genellikle bu damarlardaki valfler (kapaklar) kanın testise geri gelmesini engeller. Bir valf düzgün çalışmıyorsa, kan geriye doğru sızarak bu bölgede toplanabilir.
Üroloji
Hangi Bölüm
2022-12-20 15:21:57
Güncellenme Tarihi

Varikosel nedir ?

Varikosel, skrotumda anormal derecede büyük kan damarlarının (damarlar) şişmesinin neden olduğu, skrotumdaki şişliktir.  Bunun nedeni, testis torbasını ve testiste ki kirli kana toplayan damarların genişlemesidir.

Yaklaşık 8 erkekten 1'inde bir varikosel görülür. Genellikle ilk olarak 12-28 yaşları arasında fark edilir. Kısırlık problemi olan çiftlerde görülme sıklığının genellikle % 30'a kadar daha yüksek olduğu düşünülmektedir.

Genellikle sol tarafta görülürler ancak skrotumun her iki tarafında da meydana gelebilirler. Sol taraftaki damarların farklı anotomisi nedeniyle sağ tarafa göre sol tarafta daha sık görülür.

Venöz toplar damarların, kanın bir organdan kalbe akmasına izin veren, tersine değil, tek yönlü bir kapağı vardır. Ancak bazen bu kapakçıklar işlevini yerine getiremezler.

Bu durumda, yerçekimi nedeniyle skrotumda testis etrafında kan birikmesine neden olur.  Kanın toplanması damarların genişlemesine ve bir varikosel oluşumuna yol açar.

Varikosel Nedenleri ?

Varikosel, testislerden kanı boşaltan damar ağındaki sorundan kaynaklanır. Genellikle bu damarlardaki valfler (kapaklar) kanın testise geri gelmesini engeller. 

Bir valf düzgün çalışmıyorsa, kan geriye doğru sızarak bu bölgede toplanabilir. Sonunda damarlar normalden daha büyük hale gelir. Uzun sürede bu durum testislerin küçülmesine  ve sperm kalitesinin düşmesine neden olabilir.

Varikosel Belirtileri ?

Ayağa kalkarken fark edilmesi daha kolay olan skrotumda (testisleri çevreleyen torba) bir şişlik vardır. Genelde varikosele bağlı testilerde ağrı hissedilmez. Ancak bazen, özellikle egzersizden sonra veya sıcak havalarda ağrılı veya rahatsız edici olabilir.

Varikosel teşhisi

Doktorunuz, ayaktayken testislerinizi muayene edecektir. Sizden öksürmenizi isteyebilirler, bu da varikoselin görülmesini kolaylaştırır. Doktorunuz tarafından yapılan muayenede Damar ağında ki genişlemeyi daha iyi teşhis edebilmek için bir görüntüleme yöntemi olan ultrason isteyebilir.

Varikosel tedavisi

Hastalıkla ilgili bir belirtiniz yoksa veya doğurganlık problemi oluşturmuyorsa herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Varikosel ağrılıysa, bir testis diğerinden küçükse veya doğurganlık sorunları yaşıyorsanız doktorunuz tedavi önerebilir. 

İki seçenek vardır:

  • Genel anestezi altında yapılan ameliyat ile damarları bağlama veya kesme ameliyatıdır. Bu, genel anestezi altında karın veya kasıkta küçük bir kesi yapılarak yapılır. Testiste birkaç gün ağrı olabilir.
  • Diğer seçenek, embolizasyon adı verilen girişimsel radyoloji tekniğidir. Lokal anestezi ile yapılır ve cerrahi işleme göre iyileşme daha hızlıdır.

Varikosel tedavisi ile bazı kişilerde sperm üretimi ve kalitesi iyileşebilir.