Vajinal Polip

Hastalık oluşum esnasında hiçbir belirti vermeyebilir ya da sıklıkla adet kanamasının miktarında artışa sebep olabilir. Anormal uterin kanamaların sebebi olabilen endometriyal polipler vajinal bölgedekilerle aynı özelliklere sahiptir.
Kadın Doğum Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-11-28 00:16:53
Güncellenme Tarihi

Vajinal Polip nedir ?

Vajinal polip kadınlarda vajinal bölgede yer alan iyi huylu tümöral oluşumlardır. Vajina’dan başka vajen, servikal bölge ya da endometriumda da bulunabilir. Bulunduğu dokudan köken alır ve genellikle çevre dokulara yayılım yapmadan iyi bir seyir gösterir. Nadiren olsada %1 gibi bir oranda kötü huylu olabilir.

Halk arasında sıklıkla vajinal et parçası ismiyle adlandırılır. Her yaş kadında görülebilen vajinal polipler, genellikle 45-55 yaş arası menapoz öncesi dönemde ortaya çıkar. Aynı bölgede bir ya da birden fazla polip olacağı gibi vajinal bölgede farklı alanlara da yayılım yapma eğilimi gösterebilir.

Hastalık oluşum esnasında hiçbir belirti vermeyebilir ya da sıklıkla adet kanamasının miktarında artışa sebep olabilir. Anormal vajinal kanamaların sebebi olabilen endometriyal polipler vajinal bölgedekilerle aynı özelliklere sahiptir.