Vajinal Kist

Bartholin bezi kistleri ise Bartholin bezlerinde oluşan sıvı dolu kistlerdir. Bu bezler vajina açıklığının her iki tarafında yer alır. Bu bezler vajinayı kuru kalmaması için yardımcı olan sıvı salgılar.
Kadın Doğum Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-11-28 00:04:41
Güncellenme Tarihi

Vajinal Kist nedir ?

Genellikle vajinal bölgede bir bez veya kanal tıkandığında vajinal kist oluşur. İçeride sıvı veya başka bir materyalin toplanmasına neden olarak vajinal kistin tipi toplanan materyalin türüne bağlıdır. İnklüzyon kistleri en yaygın vajinal kist türündendir. Genellikle boyutları çok küçüktür ve vajinal duvarın alt tarafında bulunurlar.

Bartholin bezi kistleri ise Bartholin bezlerinde oluşan sıvı dolu kistlerdir. Bu bezler vajina açıklığının her iki tarafında yer alır. Bu bezler vajinayı kuru kalmaması için yardımcı olan sıvı salgılar. Bazen bu bezler tıkanır. Bu durum bartholin kisti olarak adlandırılan  ağrısız şişlik oluşturur. Kist içindeki sıvı enfekte olursa, tedavi edilmesi gerekir.

Gartner kanal kistleri gelişmekte olan bir embriyodaki yapıların fetüs doğduktan sonra kaybolmaması ile ortaya çıkar. Kalan artıklar daha sonra ilerleyen yaşamda kadında vajinal kistler oluşturabilir.

Dermoid kistler fetüs gelişme aşamasındayken geriye kalan yumurta artık yapılarından oluşan ve yaygın bir şekilde görülen vajinal kist türüdür. Bu kistler herhangi bir yerde büyürler ve sıklıkla mukus içerirler.