Trichomonas Enfeksiyonu

Trichomonas, Trichomonas vaginalis adı verilen tek hücreli bir protozoan organizmadan kaynaklanır . Seks sırasında genital temas yoluyla kişiden kişiye bulaşır. Trichomonas sarılmak, öpmek aynı ortamda bulunmak gibi faktörlerle yayılmaz.
Aile Hekimliği
Hangi Bölüm
2022-12-28 00:43:36
Güncellenme Tarihi

Trichomonas Enfeksiyonu nedir ?

Trichomonas Enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur (CYBH). Toplum içerisinde çok yaygın görülür. Ancak çoğu zaman hastalık belirti göstermediğinden kişiler hastalığının farkına varmaz.

Trichomonas, Trichomonas vaginalis adı verilen tek hücreli bir protozoan organizmadan kaynaklanan vajinal enfeksiyondur. Seks sırasında genital temas yoluyla kişiden kişiye bulaşır.

Kadınlarda, organizma vajina , üretra veya her ikisinde de enfeksiyona neden olabilir. Erkeklerde enfeksiyon sadece üretrada görülür. Enfeksiyon başladıktan sonra korunmasız genital temas yoluyla kolayca yayılabilir.

Enfeksiyon sarılmak, öpmek, bulaşıkları paylaşmak veya klozet üzerinde oturmak gibi normal fiziksel temas yoluyla yayılmaz.

Trichomoniasis belirtileri

Trichomoniasis kadınlarda daha sık, erkeklerde ise nadiren görülür. Bazı kadınlarda herhangi bir enfeksiyon belirtisi görülmez. Kadınlar da belirti gösterdiğinde belirtiler şu şekilde olabilir.

  • Sarımsı yeşil, köpüklü vajinal akıntı
  • Kötü kokulu vajinal akıntı
  • Vajinal bölgede kaşıntı.

Erkekler genellikle belirti göstermez, ancak enfeksiyonun taşıyıcıları olabilirler. Erkeklerde görülen belirtiler arasında penisten akıntı ve idrara çıkma sırasında yanma olabilir.

Trichomonas tedavisi

Trichomonas tedavisinde antibiyotikler kullanılır. Genellikle etken maddesi metronidazol  olan antibiyotikler kullanılır. Tedavi mutlaka tüm cinsel partnerlere uygulanmalıdır.

Tedavi tam olarak bitmeden korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmemeniz önemlidir. Eş tedavisi eş zamanlı uygulanmadığında tekrarlayan Trichomonas vajiniti görülür.