Tonsilit

Bademcikler lenfatik sistemin parçalarıdır. Lenfatik sistem enfeksiyonu temizler ve vücut sıvılarını dengede tutar. Bademcikler ve geniz eti, ağızdan ve burundan gelen mikropları hapsederek alt solunum yollarına inmesini engellemeye çalışır.
Aile Hekimliği
Hangi Bölüm
2022-11-28 23:36:03
Güncellenme Tarihi

Tonsillit nedir ?

Tonsilit, bademciklerin iltihaplanmasıdır (şişmesidir). Bazen bademcik iltihabı ile birlikte adenoidler de şişer.

Bademcikler, boğazın arka tarafındaki dokulardır. Boğazın her iki tarafında birer tane vardır. Bademcikler lenfatik sistemin parçalarıdır. Lenfatik sistem enfeksiyonu temizler ve vücut sıvılarını dengede tutar. Bademcikler ve geniz eti, ağızdan ve burundan gelen mikropları hapsederek alt solunum yollarına inmesini engellemeye çalışır.

Bademcik iltihabının nedeni genellikle viral bir enfeksiyondur. Ancak bakteriyel enfeksiyonlar da bademcik iltihabına neden olabilir.

Bademcik iltihabı özellikle çocuklarda yaygındır. Arada bir olabilir veya kısa sürede tekrar edebilir.

Üç şekli vardır :

  • Akut bademcik İltihabı
  • Tekrarlayan bademcik iltihabı
  • Kronik bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı belirtileri

Bademcik iltihabının belirtileri şu şekilde ortaya çıkabilir :

  • Bademciklerde beyaz veya sarı lekeler
  • Boğaz ağrısı, bazı çocuklar da boğaz ağrısından çok karın ağrısından ağrıdan şikayetçi olabilirler
  • Çenenin her iki yanında şişmiş lenf bezleri
  • Yutkunma ile boğaz ağrısı
  • Ateş
  • Ağız kokusu.

Nedenleri

Bademcik iltihabına bakteriler neden olduğunda (tüm bademcik enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 15'i), genellikle bir streptococcus bakterisi tarafından enfekte edilir.

Bademcik iltihabına neden olabilecek birçok virüs vardır. Bademcik iltihabına viral bir enfeksiyon neden oluyorsa antibiyotikler yardımcı olmaz.

Bademcik iltihabınan neden olan nedeni anlamak için, bir çubuk yardımı ile numune alınıp test yolu ile anlaşılabilir.

Tedavi

Genellikle viral nedenler ile tonsilit enfekte olur. Bol sıvı tüketimi , dinlenme, oral spray ve basit ağrı kesici ilaçlar ile tedavi olunabilir. Bakteriyel nedenlere bağlı tonsilit iltihabında antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

Bakteriyel tonsilit hastalarında antibiyotik tedavi uygulanmadığında (Romatizmal Ateş) nadir olarak kalp kapak hastalıkları ve kronik böbrek sorunları görülebilir.