Subakut Tiroidit

Subakut tiroidit, tiroid bezinin olduğu boyunun ön bölgesinde ağrıya neden olur. Bazı durumlarda bu ağrı, boynunuzun diğer bölgelerinde, kulaklarınızda veya çenenizde de ortaya çıkabilir. Tiroidiniz hassas ve dokunulduğunda şişmiş olabilir.
Endokrinoloji
Hangi Bölüm
2022-10-21 22:49:15
Güncellenme Tarihi

Subakut Tiroidit veya Tiroid İltihabı nedir ?

Subakut Tiroidit, tiroid bezinin iltihabi bir hastalığıdır. Genellik ile etkenin virüsler olduğuna inanılmaktadır. 1-2 hafta öncesinde geçirilmiş bir gribal enfeksiyon hastalığın oluşmasına zemin hazırlar.

Hastalığın ilk aşamasında hipertiroidi ( tiroid bezinde aşırı hormon üretimi) belirtileri oluşur. Hastalık belirtileri  fark edilmeğinde son aşamada hipotiroidi oluşabilir.

Geçirilen Üst Solunum Yolu enfeksiyon sonrası , boyunda oluşan şişlik ve ağrı durumunda mutlaka tiroid iltihabı akla gelmelidir.

Subakut Tiroidit Nedenleri ?

Grip veya kabakulak gibi üst solunum yolu viral enfeksiyonundan sonra ortaya çıkar. Kabakulak tükürük bezleri iltihapına neden olur. Son derece bulaşıcı viral bir enfeksiyondur. En sık 20 ila 50 yaş arası kadınlarda görülür.

Subakut Tiroiditin Belirtileri Nelerdir?

Tiroid bezinin olduğu boyunun ön bölgesinde ağrıya neden olur. Bazı durumlarda bu ağrı, boynunuzun diğer bölgelerinde, kulaklarınızda veya çenenizde de ortaya çıkabilir. Tiroidiniz hassas ve dokunulduğunda şişmiş olabilir.

Subakut Tiroiditin ilk aşamalarında tipik olarak hipertiroidizm gelişir. Hastalığın bu aşamasındaki Subakut tiroidit belirtileri şunlar olabilir :

Hastalık ilerledikçe hipotiroidizm genellikle hipertiroidizmin yerini alır. Bu durumda hastalık belirtileri şu şekilde değişebilir :

  • Yorgunluk
  • Kabızlık
  • Kilo almak

Subakut tiroidit (De Quervain Tiroiditi) Nasıl Tedavi Edilir?

Subakut tiroidit tedavisi, yüksek dozda aspirin veya NSAID ilaçların kullanımından oluşur. Daha şiddetli ve uzun süreli vakalarda kortikosteroidler önerilir. Genellikle 24 ila 48 saat içinde hastanın gösterdiği tüm belirtiler kaybolur. Doktorunuz tarafından farklı tedaviler uygulanabilir.