Spinal Yaralanmalar

Servikal vertebra, Torasik vertebra veya Lomber vertabra gibi hangi spinal kısmın hasar gördüğüne bağlı olarak kişilerde belirtiler ortaya çıkar.
Beyin Sinir Cerrahisi
Hangi Bölüm
2022-10-08 21:38:09
Güncellenme Tarihi

Spinal Yaralanmalar nedir ?

Spinal yaralanmalar, omuriliğin herhangi bir kısmında yer alan vertebra kırıklarına bağlı olarak sinirlere bası veya hasar sonucunda sinirlerin etkilediği yerlerde fonksiyonu kaybetmesi sonucu meydana gelir.

Omurilik, kalın bir sinir demetinden oluşan beynin bir uzantısıdır. Sinirler beynimizden vücudumuzun geri kalanına mesajlar taşır. Bu mesajlar vücudumuzu hareket ettirmemize, basıncı hissetmemize ve nefes alma, kan basıncı, mesane ve bağırsak gibi hayati fonksiyonları kontrol etmemize yardımcı olur. 

Omurilik hasar gördüğünde, beynimiz ve vücudumuzun geri kalanı arasındaki iletişim bozulur. Bu durum omuriliğin hangi seviyesinden yaralandığına bağlı olarak hareket ve his kaybına neden olur.

 Omuriliğin hasar görmesi kaza gibi bir travmadan veya enfeksiyon veya hastalıktan kaynaklanabilir.

Omurilik yaralanması vücudumu nasıl etkiler?

Omuriliğe ne kadar yüksek hasar verirseniz, o kadar fazla hareket ve his kaybolur.

  • Sırtınızdaki omuriliğinizin hasar görmesi paraplejiye neden olur. Parapleji, iki bacakta ve genel olarak mide ile bel bölgesini kapsayan alt ekstremitede hareket ve his kaybı olarak tanımlanır.
  • Boynunuzdaki omuriliğin hasar görmesi tetraplejiye neden olur. Tetrapleji, mide ve bazı göğüs kaslarının yanı sıra dört uzuvda da hareket ve hissi etkiler.

Omurilik travmalarında, hareket ve his kaybının kişiden kişiye değişeceğinin farkında olmak önemlidir. Bu travmalar hayatı tehdit edebilir ve geri dönüşümsüz olarak hastalar omurilik felci ile karşı karşıya kalabilirler.

Bu neden ile hastalara erken dönemde tanı koyulması ve spininal travmaya maruz kalmış kişilerin gerekli ekipman ile hastanaye taşınması hastaların sağlığı ve geleceği açısından önemlidir.