Spermatosel

Testis üzerinde kendini bir kitle gibi hissettiren, epididimin yanında anormal sperm dolu sıvı kistidir. Kistteki sıvı içerisinde canlı olmayan spermler içerebilir. Testisin üstündeki skrotum torbası üzerinde ele gelen bir kitle şeklinde hissedilebilir.
Üroloji
Hangi Bölüm
2022-12-20 14:43:46
Güncellenme Tarihi

Spermatosel nedir ?

Spermatosel (epididimal kist), her bir testisin epididim üstünde ve arkasında yer alan uzun, sıkıca sarılmış tüpte ağrısız, sıvı dolu bir kisttir. Kistteki sıvı içerisinde canlı olmayan spermler içerebilir. Testisin üstündeki skrotum torbası üzerinde ele gelen bir kitle şeklinde hissedilebilir.

Spermatoselin olması, bir erkeğin sperm kalitesini genellikle etkilemez. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak sperm taşıyan tüplerin tıkanması nedeni oluşabileceği düşünülmektedir.

Belirtileri nedir ?

  • Testiste ağrı
  • Testisin arkasında ki bölgede şişlik

Tedavi

Spermatosel, testis üzerinde kendini bir kitle gibi hissettiren, epididimin yanında anormal sperm dolu sıvı kistidir. Genellikle zararsızdır, ancak büyür veya rahatsız edici hale gelirse cerrahi olarak çıkarılabilir. Genellikle vazektomi cerrahi işlem sonrası daha sık görülür.