Skleroderma

Skleroderma veya Sistemik Skleroz nedir ?

Skleroderma hastalığı ciltte sertleşme ve tipik olarak cilt değişiklikleri ile giden bir hastalıktır. Özellikle alt ekstremiteler ve kollar, dirsek ve yüz, boyun bölgesi etkilenir.

Bunun yanında sindirim sistemi, kalp, akciğerler ve böbrekler de skleroderma hastalığından etkilenmektedir. Vücudun birçok farklı bölgesi sklerodermadan etkilenebilir. Hastalık belirtileri ise kişiden kişiye büyük ölçüde değişir.

Skleroderma her yaş gurubunda ve cinsiyette görülebilir. Ancak 30 ila 60 yaşları arasında daha yaygındır. Ayrıca kadınlarda görülme olasılığı üç kat daha fazladır. Hastalığın nedeninin genetik ve çevresel nedenler faktöler olduğu düşünülsede, nedeni bilinmemektedir.

Skleroderma türleri

Deri ve diğer organların tutulumuna bağlı olarak iki skleroderma sınıflandırması vardır. Bunlar: 

  • Lokalize skleroderma : Cildi etkiler. İki tür lokalize skleroderma vardır: Morfea veya Lineer, her ikisinin de kendine özgü belirtileri vardır. Lokalize skleroderma, cildin eklem üzerindeki sertleşmesi nedeniyle bazen normal eklem hareketini kısıtlayabilir.
  • Yaygın skleroderma (sistemik skleroderma veya sistemik skleroz olarak da adlandırılır) : Cildin daha yaygın bir şekilde sertleşmesini içerir. İç organlar da etkilenebilir. Sistemik skleroz, bir otoimmün hastalıktır. Otoimmun süreç bağışıklık sisteminin aşırı aktivitesine bağlı olarak bağışıklık sisteminin kendi dokularına saldırdırdığı bir süreçtir.

Skleroderma belirtileri

Semptomlar kişiden kişiye değişecek ve sklerodermanın tipine ve varsa hangi iç organların dahil olduğuna bağlı olacaktır.

Belirtiler şunları içerebilir: 

  • Cildin kalınlaşması ve sertleşmesi
  • Ciltte renksiz yuvarlak lekeler
  • Genellikle kaşıntılı cilt lezyonları
  • Raynaud fenomeni, ekstremitelere, çoğunlukla el ve ayak parmaklarına kan akışını etkileyen bir durumdur. Özellikle soğuk veya duygusal stres ile parmak uçlarında morarma görülür.
  • Kaslarda veya eklemlerde spazm ve ağrı
  • Hazımsızlık, mide ekşimesi, ishal, kabızlık, yutma problemleri (disfaji)

Bu makaleyi yararli buldunuz mu?