Sialadenit

Sialadenit, yaşlı yetişkinler için en önemli nedeni tükrük bezi taşına bağlı bölgede bakteriyel enfeksiyon gelişmesidir. Bununla birlikte, bu durum bebeklerde doğumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkabilir.
Kulak Burun Boğaz Bölümü
Hangi Bölüm
2022-12-04 20:35:10
Güncellenme Tarihi

Sialadenit nedir ?

Sialadenit, tükürük bezlerinin bir enfeksiyonudur. Genellikle bu enfeksiyona virüs veya bakteriler sebep olur. Tükürük bezleri arasından Parotis (kulağın önünde) ve submandibular (çene altında) bezleri en sık etkilenir.  

Aynı zamanda sialadenit enfeksiyonu, ağza giden tükürük kanalları tıkandığı zamanda ortaya çıkabilir. Sialadenit, bezde ağrılı bir yumru oluşturur ve ağzın içine tadı kötü olan iltihaplı bir sıvının ağzınıza akmasına neden olabilir.

Sialadenit, genelikle çene altında ağrı, hassasiyet, kızarıklık ve çene altında şişlik ile kendini gösterebilir. Sialadenitis en sık yaşlıları ve kronik hastalığı olan kişileri etkiler, ancak yeni doğan bebekler de dahil olmak üzere her yaştan insanı etkileyebilir.

Nedenleri Nedir ?

Sialadenit, yaşlı yetişkinler için en önemli nedeni tükrük bezi taşına bağlı bölgede bakteriyel enfeksiyon gelişmesidir. Bununla birlikte, bu durum bebeklerde doğumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkabilir.

Diğer önemli bir neden otoimmun bir hastalık olan Sjögren Sendromuna (kronik otoimmun sialadenit) bağlı olarak oluşan sialadenit enfeksiyonudur.

Ayrıca diğer nedenler arasında :

  • Çeşitli hastalıklar (Diyabet gibi) nedeni ile  oluşan ağız kuruluğu gibi belirtilerin neden olduğu, tükürük akışının azalması
  • Haemophilus influenzae veya Staphylococcus aureus gibi bakterilerin büyümesini artıran yetersiz ağız temizliği
  • Ameliyat veya hastalık nedeniyle oluşan şiddetli dehidratasyon (sıvı kaybı).

Tükürük bezi enfeksiyonun genel belirtileri

Sialadenit belirtileri hastalarda şu şekilde görülebilir:

  • Ağız kuruluğu,
  • Ağzınızda kötü tat,
  • Ağzınızda ağrı,
  • Yüz ağrısı, özellikle çene altında veya kulağın altında
  • Yüzünüzde veya boynunuzda şişliktir.

Sialadenit Tedavi

Enfeksiyon bakteriyel nedenlere bağlı ise doktor tarafında antibiyotik reçete edilebilir. Tedavi sırasında bol sıvı tüketimi, ağız hijyenini sağlamak ve sıcak kompresler ile masaj yapmak tedaviye yardımcı olacaktır. 

Apse oluşumunun mevcut olduğu durumlarda diğer nedenleri ekarte etmek için ultrason, MR veya BT taramaları gibi ek görüntüleme testleri gerekebilir.

Tükürük taşları çıkarılabilir ve kanallarda oluşan darlıklar genişletilebilir. Nadir durumlarda, bezin bir kısmını veya tamamını çıkarmak için cerrahi işlem gerekebilir. Otoimmun hastalıklara bağlı olarak gelişirse buna yönelik tedavi uygulanır.