Seboreik Keratoz

Seboreik Keratozlar genellikle kozmetik nedenlerle veya kaşıntılı veya tahriş oldukları için tedavi edilir.
Deri Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-10-17 23:15:02
Güncellenme Tarihi

Seboreik Keratoz nedir ?

Seboreik keratoz, en sık gövdede bulunan ve genellikle yaşamın dördüncü ve beşinci dekatlarında yaygın görülen iyi huylu bir deri tümörüdür. 50 yaşın üzerindeki insanların% 80 ila% 100'ü etkilenir. 

Cilt üzerinde ki lezyonlar klinik olarak iyi sınırlı gri-kahverengi-siyah plaklar olarak görünür. Daha sonra plaklar büyüyebilir ve pürüzlü bir hale gelebilir. Çoğu lezyonun çapı 1 cm'yi geçmez.

Nedeni :

Seboreik Keratozların kesin nedeni bilinmemekle birlikte, artan yaşla birlikte daha sık ortaya çıkma eğilimindedirler. 

Görünümlerinin cildin normal yaşlanma sürecinin bir parçası olduğu düşünülmektedir.

Nasıl Tanı konur :

Seboreik Keratoz tanısı genellikle klinik muayene ile konur. Bir şekilde değişen veya hızla büyüyen çok koyu lezyonlar, tanıyı doğrulamak ve cilt kanseri olasılığını dışlamak için biyopsiye ihtiyaç duyabilir.

Düzensiz görünen daha koyu lezyonlar, melanom (cilt kanseri) olmadıklarından emin olmak için bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Tedavi :

Seboreik keratoz herhangi bir özel tedaviye ihtiyaç duymaz. Seboreik Keratozlar genellikle kozmetik nedenlerle veya kaşıntılı veya tahriş oldukları için tedavi edilir. Seboreik Keratozlardan etkilenen kişiler, özellikle büyük ve siğilliyse, genellikle bir şeylere sürtündüklerinde, kanamaya neden olurlar veya iltihaplanırlar. Bu tarz durumlarda hastalar şikayet ederler.

Seboreik Keratoz genellikle sıvı nitrojen (kriyoterapi) ile dondurularak tedavi edilir. Ayrıca hafifçe kazıyarak ( eksizyon veya kürtaj) veya lezyonları yakarak (koter) cerrahi olarak çıkarılabilirler.