Sebebi Bilinmeyen Kaşıntı

Nedeni bilinmeyen kronik kaşıntıda, kaşıntı lokalize veya yaygın olabilir. Deri normal görünebilir veya eritemli , pürüzlü veya düzgün yüzeyli olmayabilir. Kronik kaşıntı ile ilgili toplumda ne sıklıkla görüldüğüne dair bir çalışma mevcut değildir.
Aile Hekimliği
Hangi Bölüm
2022-10-04 23:02:09
Güncellenme Tarihi

Sebebi Bilinmeyen Kaşıntı nedir ?

Nedeni bilinmeyen kronik kaşıntı , bilinen bir neden olmadan 6 haftadan uzun süren kaşıntı olarak tanımlanır . Aynı zamanda kronik idiyopatik kaşıntı  olarak da adlandırılır .

Nedeni bilinmeyen kronik kaşıntıda, kaşıntı lokalize veya yaygın olabilir. Deri normal görünebilir veya eritemli , pürüzlü veya düzgün yüzeyli olmayabilir.

Tekrarlanan kaşıma, likenifikasyon (kalınlaşma, hiperpigmentasyon ve artmış deri işaretleri), kanama veya lokalize sekonder bakteriyel enfeksiyon gibi ikincil cilt değişikliklerine yol açabilir.

Kaşıntıya bağlı uykusuzluk yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyebilir ve depresyon ve anksiyete gibi komorbid durumların kötüleşmesine neden olabilir.

Kronik kaşıntı ile ilgili toplumda ne sıklıkla görüldüğüne dair bir çalışma mevcut değildir. Ancak yaş ile beraber görülme sıklığının artığı düşülmektedir.