Saç Biti

Başınıza ve saç derinize yakından bakarsanız bitleri ve sirkeleri (yumurtaları) görebilirsiniz. Baş bitleri, saça sıkıca tutturulmuş küçük beyaz noktalara benzemektedir.
Deri Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-10-16 23:59:46
Güncellenme Tarihi

Saç Biti nedir ?

Saş biti, saç derinizde ve boynunuzda yaşayan küçük böceklerdir. Sirkeler, saç bitlerinin yumurtadan çıktığı boş yumurta kabuklarıdır.

Saç biti herkesi etkileyebilir. Ancak en çok 12 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Saş biti ciddi bir sağlık sorunu değildir. Bununla beraber kişilerde saçlı deride ciddi kaşıntı ile rahatsızlık verebilir. Başka kişilere yayılmalarını önlemek için mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi gereklidir.

Saç biti belirtileri nelerdir?

Saç Bitleri  genellikle cildin kaşınmasına neden olur. Isırıklar cildin kızarmasına ve tahriş olmasına neden olabilir, bu da kaşınarak daha da kötüleşebilir.

Başınıza ve saç derinize yakından bakarsanız bitleri ve sirkeleri (yumurtaları) görebilirsiniz. Baş bitleri, saça sıkıca tutturulmuş küçük beyaz noktalara benzemektedir. Saçtan fırçalanarak çıkarılamazlar, ancak tırnaklar veya özel sirke taraklarıyla fiziksel olarak çıkarılabilirler.

Saç biti nasıl tedavi edilir?

Saç biti için iki ana tedavi seçeneği vardır:

  • Saç kremi ve ince dişli tarak kullanarak ıslak tarama
  • Sentetik veya doğal böcek öldürücüler kullanarak kimyasal temizleme

Islak tarama yöntemi, bitleri tedavi etmenin ucuz ve etkili bir yoludur. Saç kremi bitleri öldürmez ama onları kısa süreliğine sersemletir, sirke tarağının bitleri ve yumurtaları yakalayıp çıkarmasını kolaylaştırır.

Islak tarama yöntemi ve sirke tarağı kullanılarak bütün saç bitleri temizlenir ve genellikle diğer tedavilere gerek almaz. Ancak bu tedavinin dikkatli bir şekilde ışık altında yapılması ve en az bir hafta boyunca tekrarlanması tam tedavi için çok önemli bir etkendir.

Ayrıca geçmeyen veya sürekli tekrarlayan saç bitleri için doktorunuz tarafından verilen reçeteli satılan ilaçları kullanmaya karar verirseniz, talimatları yakından takip etmeniz önemlidir. Yeni yumurtadan çıkmış yumurtaları öldürmek için ilaçları bir hafta içinde tekrarlamanız gerekmektedir.

Hastalar için tek bir tedavi işe yaramaz. Size en uygun yöntemi bulmak için birkaç farklı tedaviyi veya bir kombinasyonu denemeniz gerekebilir.