Psikoseksüel Bozukluk

Cinsel tepki belli aşamalara ayrılır; istek, heyecan, orgazm ve çözülme bu cinsel basamak içerisinde bir sorun oluştuğunda psikoseksüel bozukluk ortaya çıkar.
Psikiyatri
Hangi Bölüm
2022-08-21 20:16:42
Güncellenme Tarihi

Psikoseksüel Bozukluk nedir ?

Psikolojik kaynaklı ve herhangi bir  hastalığın yokluğunda ortaya çıkan cinsel problemler olarak tanımlanır. Genellikle fiziksel, çevresel veya psikolojik faktörler nedeniyle ortaya çıkarlar. Bu durum erkek için geçerli olduğu kadar bayan içinde geçerlidir. Erkek ve kadınlarda farklı belirtiler ortaya çıkabilir.

Psikoseksüel Bozukluk üç kategoriye ayrılır. Bunlar cinsel işlev bozukluğu, cinsel sapkınlık ve cinsiyet kimlik bozuklukları ancak bu yazıda sadece cinsel işlev bozukluğu tanımlanacaktır.

Cinsel tepki belli aşamalara ayrılır:

  • İstek : Karşı cinse duyulan istek bu aşamada başlar
  • Heyecan: Bu aşamada cinsel organlarda kan akışı hızlanır. Erkeklerde penis içerisinde ki kavernöz yapılara kan dolar. Bayanlarda ise vajina mukus üretir .
  • Orgazm : Bu aşamada ise boşalma gerçekleşir
  • Çözülme : Bu aşamada ise çözülme ve kendini iyi hissetme başlar.

Cinsel bozukluklar istek, heyecan ve fonksiyon problemlerine ayrılabilir. Ancak çoğu zaman bu sorunlar bir biri ile bağlantılıdır. Problemi anlamak için hangi aşama veya aşamalarda sorun olduğunu anlamak önemlidir.