Pilor Stenoz

Pilor stenozu, vücut ihtiyaç duyduğu besinleri gıdalardan alamadığından, sık kusma nedeniyle kilo kaybına veya zayıf kilo alımına neden olabilir. Darlık şiddetli hale geldiğinde, kusma kalıcı ve fışkırıcı hale gelir.
Genel Cerrahi
Hangi Bölüm
2022-08-10 18:48:11
Güncellenme Tarihi

Pilor stenozu nedir ?

Pilor stenozu , sindirim sistemini etkileyen ve bebeğinizin kuvvetli bir şekilde kusmasına neden olabilen bir hastalıktır. 500 bebekten birini etkilediği düşünülmektedir.

Alınan besinler normalde mideden ince bağırsağa pilor adı verilen bir açıklık yoluyla hareket eder. Pilor stenozu pilor çevresindeki kaslar büyüdüğünde ve açıklığı sıkıştırarak daralmasına neden olduğunda meydana gelir. 

Pilor darlığı ile mideden bağırsaklara geçmesi gereken gıda içeriği geçemez. Bu nedenle alınan bu içerik kusma yolu ile dışarı atılır.

Pilor stenozu, vücut ihtiyaç duyduğu besinleri gıdalardan alamadığından, sık kusma nedeniyle kilo kaybına veya zayıf kilo alımına neden olabilir. Darlık şiddetli hale geldiğinde, kusma kalıcı ve fışkırıcı hale gelir ve bebekleri ciddi sıvı kaybı riski altında bırakır.

Pilor stenozu bebeklerde iki ile altı haftalık olduklarında olur. Sorunu çözmek için acil olarak ameliyat gerekir.

Pilor stenozu belirtileri

Bebeğinizde pilor stenozu varsa, şu şekilde belirtiler görülebilir:

  • Gittikçe daha şiddetli hale gelen ve fışkırıcı tarzda olabilen sürekli kusma
  • Kusmadan sonra genellikle devam eden beslenme ihtiyacı
  • Kilo kaybı veya zayıf kilo alımı mevcut ise.