Pilonidal Kist

Pilonidal kistin pilonidal sinüsten en büyük farkı ise iltihap merkezinde kıl kökünün olmaması veya çok nadiren görülmesidir. Pilonidal kist, enfeksiyon gibi tedavi edilmektedir. Tedavisi nispeten kolaydır.
Genel Cerrahi
Hangi Bölüm
2022-11-06 22:18:44
Güncellenme Tarihi

Pilonidal Kist nedir ?

Kuyruk sokumu olarak adlandırılan bölgede meydana gelen deri enfeksiyonlarına ve iltihaplanmalarına verilen isimdir. Erkeklerde daha sık görülen pilonidal kist genellikle çok sancılıdır.

Nadir de olsa kuyruk sokumu haricinde göbek, koltuk altı gibi bölgelerde de görülebilmektedir. Obezitesi olan kişilerde, fazla kıllı olan kişilerde ve hareketsiz yaşam süren kişilerde görülme sıklığı artış göstermektedir.

Halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen pilonidal sinüse benzer olmasına rağmen aslında farklı hastalıklardır. Pilonidal sinüs, içeriye doğru büyüyen kıllar ile oluşan bir rahatsızlıktır.

Pilonidal kistin pilonidal sinüsten en büyük farkı ise iltihap merkezinde kıl kökünün olmaması veya çok nadiren görülmesidir. Pilonidal kist, enfeksiyon gibi tedavi edilmektedir. Tedavisi nispeten kolaydır. Hastalığın belirtileri ve nedenleri kıl dönmesi ile aynıdır