Paronişi

Paronişi, tırnak yeme alışkanlığından kaynaklanabilir, ancak çalışma koşulları ellerin sık sık ıslanması veya kimyasallara maruz kalması en sık nedenleridir. İki tür paronişi vardır. Akut Paronişi ve Kronik paronişi.
Aile Hekimliği
Hangi Bölüm
2022-10-04 21:17:18
Güncellenme Tarihi

Paronişi (Dolama) Nedir ?

Paronişi, tırnak çevresinde gelişen bir deri enfeksiyonudur. Bakteriler veya mantarlar cilt altına girdiğinde ortaya çıkar.

Paronişi, tırnak yeme alışkanlığından kaynaklanabilir, ancak çalışma koşulları ellerin sık sık ıslanmasını veya kimyasallara maruz kalması en sık nedenleridir.

Paronişi, en az bir parmak veya ayak parmağının tırnağı etrafındaki deri enfeksiyonudur. Tipik olarak altta veya yanlarda tırnak  kenarları etrafında gelişir.

Bu cilt enfeksiyonu tırnağın çevresinde iltihaplanma , şişme ve rahatsızlığa neden olur . Ayrıca tırnak etrafında irin içeren apseler de oluşabilir.

İki tür paronişi vardır:

  • Akut paronişi . Bu saatler veya günler içinde gelişir. Enfeksiyon genellikle parmağın iç yapılarına yayılmaz ve tedavi belirtileri nispeten hızlı bir şekilde azaltabilir.
  • Kronik paronişi . Hastalık belirtileri en az  6 hafta sürdüğünde ortaya çıkar . Daha yavaş gelişir ve daha ciddi hale gelebilir.

Paronişinin belirtileri nelerdir?

  • Tırnak çevresinde cilt kırmızı ve parlak olabilir
  • Tırnak çevresindeki cildin hassasiyeti
  • Tırnak çevresinin etrafında deride şişme görülebilir
  • Tırnak çevresinde ki dokuda renk değişikliği veya ilthaplı doku olabilir
  • Tırnak şekli, rengi veya dokusundaki değişiklikler (Kronik paronişide görülür). Tırnak yavaşça uzadıkça, paronişi temizlendikten sonra aylarca bu görülebilir.

Dolama Neden olur ?

Akut Paronişi genellikle  Staphylococcus aureus  bakterisinden kaynaklanır, ancak candida (maya) veya uçuk virüsü (herpes simplex) gibi herhangi bir sayıda virüs de rol oynayabilir. Akut Paronişi genellikle tırnak yeme, yolma veya manikür gibi tırnak kıvrımındaki küçük bir yaralanmadan sonra başlar. Etkilenen bölge kırmızı, sıcak, hassas ve şişmiştir. Bir süre sonra tırnağın etrafında oluşabilen ve tırnağı kaldırabilen iltihap görülebilir.

Kronik paronişi, mayaların (candida, herpes simplex ve bakteri Staphylococcus aureus) karışımından kaynaklanır. En çok ellerini suya, deterjanlara veya kimyasal maddelere sokan, dolaşım bozukluğu (soğuk eller ve ayaklar) veya şeker hastalığı olan kişilerde görülür.

Kadınlarda kronik paronişi erkeklerden daha sık görülür.

Paronişi Tedavi

Paronişi tedavisinde etkilenen el veya ayak parmağını ılık tuzlu su ile yıkamanız. Çevre dokularda apse oluşumu varsa bunun boşaltılması ve düzelmediği durumlarda antibiyotik tedavisini içerir.