Özafagus varisleri

Özofagus varisleri bazen karaciğere kan akışı engellendiğinde, genellikle karaciğer hastalığının neden olduğu karaciğerdeki skar dokusu nedeniyle gelişir. Bu, kanı karaciğere taşıyan damardaki kan akışının basıncını artırır.
Gastroenteroloji
Hangi Bölüm
2022-09-01 14:05:24
Güncellenme Tarihi

Özofagus Varisleri nedir ?

Özofagusun alt kısmındaki mukozasında ki seyreden damarlar (varisler) yırtıldığında ve kanadığında özofagus varislerinin kanaması meydana gelir.

Yemek borusu , ağzınızı midenize bağlayan kaslı tüptür. Karaciğer portal tansiyonun artmasına bağlı olarak yemek borusunun alt kısmındaki midenin yakınındaki venöz damarlar şişebilir.

Karaciğer portal tansiyon arttığında, yemek borunuzun altındakiler de dahil olmak üzere yakındaki diğer kan damarlarında tansyon artışına bağlı olarak genişleme meydana gelir. Ancak bu damarlar küçük venöz damarlardır. Büyük miktarda kan miktarını taşıyamazlar. Özafagus submukozasında seyreden bu damarlar genişleyerek özofagus varisleri olarak adlandırılır.

Özofagus varisleri kan hacminde ki artış ve genişlemeye bağlı olarak yırtılabilir. Bu, ciddi kanamaya ve ölüm dahil yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir.

Özofagus varisleri herhangi bir belirtiye neden olmaz ve çoğu durumda kusmanın eşlik ettiği kanama dışında hiçbir belirti göstermez. Acil Bir durumdur en yakın Acil servise başvurmak gerekir.

Özofagus varislerine ne sebep olur?

Özofagus varisleri bazen karaciğere kan akışı engellendiğinde, genellikle karaciğer hastalığının neden olduğu karaciğerdeki skar dokusu nedeniyle gelişir. Bu, kanı karaciğere taşıyan damardaki kan akışının basıncını artırır.

Bu basınç, özafagus besleyen damarların şişmesine burda ki damar duvarının incelmesine ve şişmesine neden olur. Zayıflayan damar duvarı yırtıldığında çok büyük hacimlerde kanamaya ve kişinin ölümüne neden olabilir.

Bazı nedenler şunlardır:

  • Akut karaciğer yaralanması veya siroz: Hepatit enfeksiyonları, alkolik siroz gibi karaciğer hastalıkları .
  • Kan pıhtıları veya tromboz: bir kan pıhtısı özofagus varislerinin oluşumuna neden olabilir
  • Parazitler: Özellikle karaciğer hastalağına neden olan parazitler.

Tedavi

Özofagus varislerinde kanama ilk aşamada genellikle endoskopi ve ilaçlar yardımı ile kanamanın tespit edilip  durdurulmasına çalışılır. Ancak durdurulamazsa özofagus içerisinde balon tamponad ile cerrahi ve diğer işlemler için hastaya zaman kazandırılmaya çalışılır. Hastalar yoğun bakım şartlarında takip edilir.