Osteosarkom

Osteosarkom en sık diz çevresindeki uzun kemiklerde (femur,tibia) görülür. Osteosarkom için diğer bölgeler arasında üst bacak veya uyluk kemiği, alt bacak, üst kol kemiği veya pelvis, omuz ve kafatasındaki kemikler de dahil her kemikte görülebilir.
Ortopedi
Hangi Bölüm
2022-12-10 15:42:05
Güncellenme Tarihi

Osteosarkom nedir?

Osteosarkom, genellikle kemik oluşturan osteoblast hücrelerinde gelişen bir kemik kanseri türüdür. En sık çocuklarda, ergenlerde ve genç yetişkinlerde görülür. Erkeklerde kadınlardan biraz daha sık görülür.

Osteosarkom en sık diz çevresindeki uzun kemiklerde (femur, tibia) görülür. Osteosarkom için diğer bölgeler arasında üst bacak veya uyluk kemiği, alt bacak, üst kol kemiği veya pelvis, omuz ve kafatasındaki kemikler de dahil olmak üzere vücuttaki her kemikte görülebilir.

Osteosarkom, tendon veya kas gibi kemiğin yakınında ki dokulara dönüşebilir. Ayrıca kan dolaşımından vücuttaki diğer organlara veya kemiklere metastaz yapıp yayılabilir.

Osteosarkomun nedenleri bilinmemektedir. Ancak gençlerde sık görülmesi nedeni ile osteosarkomun, hızlı kemik büyümesinden kaynaklanabileceği öne sürülmektedir.

Belirtileri

Kemik sarkomunun belirtileri, tümörünüzün büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak değişebilir.

  • Özellikle geceleri ortaya çıkan kemik ağrısı
  • Kemiker de kitle veya şişme
  • Eklem hareketlerinde kısıtlılık veya ağrı.

Osteosarkom Tedavi

Osteosarkom ve Ewing sarkomu kemoterapi, cerrahi, radyoterapi veya bunların kombinasyonunu içeren yaklaşımla tedavi edilir. Kondrosarkom genellikle tek başına ameliyatla tedavi edilir.

Osteosarkom tedavisinde en yeni tedavi yöntemleri arasında:

  • Kemikteki kanser hücrelerini hedefleyen ve yok eden ilaçlar (Kemoterapi)
  • Kemikteki kanser hücrelerini yok etmek için radyoterapi kullanımı
  • Kemikteki kanser hücrelerini çıkarmak için cerrahi müdahale (örneğin, kemik rezeksiyonu)
  • Kemikteki kanser hücrelerini çıkarmak için hem cerrahi hem de radyoterapi kombinasyonu kullanımı

Bu tedavi yöntemlerinin hangisi en uygun olacağı, her hasta için farklılık gösterebilir. Bu nedenle, osteosarkom tedavisinde en uygun tedavi yöntemini sadece doktorunuz belirleyebilir. Doktorunuz tarafından en uygun tedavi yöntemi size önerilecektir.