Osteokondrom

Osteokondrom, en sık diz çevresinde ve omuz çevresinde kitle ile kendini gösterir. Özellikle kitle ile beraber, eklemlerde ağrı ve hassasiyet görülebilir.
Ortopedi
Hangi Bölüm
2022-12-10 15:14:28
Güncellenme Tarihi

Osteokondrom nedir ?

Osteokondrom, kemikte ki büyüme plakasının (kemik epifizi) yakınındaki kemiğin sonunda meydana gelen kıkırdak ve kemiğin aşırı büyümesidir. Çoğu zaman, bacak, pelvis veya omuz kemikleri olan uzun kemikleri etkiler.

Osteokondrom en yaygın kanserli olmayan (İyi Huylu) kemik büyümesidir. En sık 10 ila 30 yaşları arasında görülür. Erkekleri ve kadınları eşit olarak etkiler. En sık diz çevresinde ve omuz çevresinde kitle ile kendini gösterir. Özellikle kitle ile beraber, eklemlerde ağrı ve hassasiyet görülebilir. Osteokondromun kesin nedeni bilinmemektedir.

Osteokondromun Belirtileri ?

Bunlar osteokondromun en yaygın belirtileridir:

  • Sert, ağrısız ve hareket etmeyen bir kitle
  • Yaşa göre normalden düşük boy
  • Diğerinden daha uzun olan bir bacak veya kol
  • Egzersiz sırasında baskı veya ağrı
  • Yakındaki kasların acısı.

Çoğu zaman, osteokondromu olan kişilerde hiçbir belirti görülmez. Belirtiler ortaya çıktığın, osteokondrom belirtileri diğer tıbbi hastalıkların belirtilerine benzeyebilir.

Osteokondrom Tedavi

Osteokondrom hastaların eklem hareketlerinde sorun veya kişi açısından rahatsız edici bir belirtisi olmadığında cerrahi olarak çıkarılması düşünülmez. Ortopedi uzmanı tarafından düzenli olarak takip edilmesi yeterlidir.