Östaki Borusu Disfonksiyonu

Östaki boruları küçük boyutludur ve çeşitli nedenlerle tıkanabilir. Tıkanmış östaki tüpleri ağrıya, işitme güçlüklerine ve kulaklarda dolgunluk hissine neden olabilir.
Kulak Burun Boğaz Bölümü
Hangi Bölüm
2022-12-04 20:26:13
Güncellenme Tarihi

Östaki Boru Disfonksiyonu Nedir ?

Östaki boruları, orta kulaklarınız ile üst boğaz arasında uzanan küçük tüplerdir. Kulak basıncını eşitlemek ve sıvıyı orta kulaktan, kulağın kulak zarının arkasındaki kısmından boşaltmaktan sorumludurlar. Östaki tüpleri çiğneme, yutma veya esneme dışında genellikle kapalıdır.

Bu borular küçük boyutludur ve çeşitli nedenlerle tıkanabilir. Tıkanmış östaki tüpleri ağrıya, işitme güçlüklerine ve kulaklarda dolgunluk hissine neden olabilir. Böyle bir duruma östaki borusu disfonksiyonu denir.

Nedene bağlı olarak, kendi başına veya basit evde tedavi önlemleri ile çözülebilir. Şiddetli veya tekrarlayan vakalar doktora gitmeyi gerektirebilir.

Östaki Tüpleri tıkanırsa ne olur?

Östaki Tüpleri herhangi bir nedenle tıkanırsa, kulak zarının her iki tarafındaki hava basıncı eşit olmaz ve kulak zarının düzgün bir şekilde titreşmesini zorlaştırır ve bazen orta kulakta sıvı veya mukus birikmesine neden olur.

Östaki Borusu Disfonksiyonunun Belirtileri

  • Kulaklarda tıknma hissi
  • İşitme de azalma
  • Kulaklarda kaşıntıl veya gıdıklanma hissi
  • Kulak çınlaması
  • Kulaklarda ağrı veya rahatsızlık.