Nötropenik Ateş

Nötropenik ateş kanser hastalarında acil bir durumdur. Nötropenili hastalar enfeksiyon ile savaşamazlar. Bunun nedeni az sayıda nötrofildir. Enfeksiyon hızla sepsise dönüşebilir ve hayatı tehdit edebilir.
Enfeksiyon Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-10-23 15:23:03
Güncellenme Tarihi

Nötropenik Ateş Nedir ?

Nötropeni düşük bir nötrofil sayısıdır. Beyaz kan hücreleri (WBC), vücudumuzun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve bizi enfeksiyona karşı korumak için çalışır.

Düşük bir nötrofil sayısı (1000'den az) nötropeni olarak bilinir. Nötrofil sayısı ne kadar düşük olursa enfeksiyon riski de o kadar yüksek olur. Nötropeni çoğunlukla kemoterapi ve radyasyon tedavisi gibi kanser tedavilerinden kaynaklanır. Kemoterapi için düşük sayımlar çoğunlukla tedaviden 7-10 gün sonra gerçekleşir.

Nötropenik ateş, hasta da düşük nötrofil sayısı olduğunda oluşan ateştir. Nötropenik bir hastada ateş,  38.0 ° C'den yüksek yüksek bir sıcaklıktadır.

Nötropenik ateş kanser hastalarında acil bir durumdur. Nötropenili hastalar enfeksiyon ile savaşamazlar. Bunun nedeni az sayıda nötrofildir. Enfeksiyon hızla sepsise dönüşebilir ve hayatı tehdit edebilir.