Neonatal Sarılık

Prematüre doğum, genetik faktörler, diyabetik anne bebeği, intrauterin gelişme geriliği gibi faktörler neonatal sarılığın gelişmesinde rol oynar. Hastalığın gelişmesinde eritrositlerin içerisindeki bilirubinin kana geçmesi temel nedendir.
Çocuk Hastalıkları
Hangi Bölüm
2022-10-12 12:20:00
Güncellenme Tarihi

Neonatal Sarılık veya Yeni Doğan Sarılığı nedir ?

Yenidoğan sarılığı, henüz dünyaya yeni gözlerini açmış bebeklerin kan seviyelerinde bilirubin miktarının ortalama olarak 5mg/dl’nin üzerine çıkmasıyla ciltte sararma ortaya çıkmasıdır. %75 oranında kendiliğinden geçmekle birlikte altta yatan patolojik sebeplerin varlığında uzun süre devam edebilir.

Erken doğum, genetik faktörler, diyabetik anne bebeği, intrauterin gelişme geriliği gibi faktörler neonatal sarılığın gelişmesinde rol oynar.

Hastalığın gelişmesinde eritrositlerin içerisindeki bilirubinin kana geçmesi temel nedendir. Bu da sıklıkla eritrositlerin parçalanmasıyla gerçekleşir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bebeğin göz akının sarardığını (beyaz kısmının) farkedebilmektir. Durum bu kadar ciddi seviyelere ulaştığında mutlaka uzman bir hekimden destek alınmalı ve gereken tedavi işlemlerine başlanılmalıdır.