Nazal Septum Deviasyonu

Düzensiz bir nazal septum çok yaygın olarak görülür. Tüm nazal septumların yüzde 80'i diğer burun deliğine doğru eğilmiştir. Ancak çoğu insan da bu eğrilik bir hastalık belirtisine sebep olmaz.
Kulak Burun Boğaz Bölümü
Hangi Bölüm
2022-12-03 20:14:02
Güncellenme Tarihi

Nazal Septum Deviasyonu Nedir?

Nazal Septum burun deliklerini ayıran burun kıkırdağıdır. Normal durumda burun deliklerini eşit olarak böler. Ancak çoğu insanda durum böyle değildir. Bu kişiler düzensiz bir septuma sahiptir. Bu durum bir burun deliğini diğerinden daha büyük yapar.

Bazı kişilerde nazal septum çok fazla diğer burun deliğine doğru kayar . Bu durum burun tıkanıklığı belirtisine veya solunum zorluğu gibi sağlık problemlerine neden olabilir.

Düzensiz bir septum çok yaygındır. Tüm nazal septumların yüzde 80'i diğer burun deliğine doğru eğilmiştir. Ancak çoğu insan da bu eğrilik bir hastalık belirtisine sebep olmaz. Eğrilmiş bir nazal septum, sadece  sağlık sorunlarına neden olursa veya yaşam kalitesini olumsuz etkiliyorsa tıbbi yardım gerektirir.

Septum deviasyonu nasıl teşhis edilir?

Doktor muayene sırasında teşhis amacı ile burun endoskopisi kullanabilir. Burun tıkanıklığına sadece septum deviasyonu neden olmaz. Örneğin Kronik sinüzit, alerjik rinit gibi bir çok hastalık burun tıkanıklığına neden olabilir. Nadir görülen durumlarda ise burun tıkanıklığı burun içerisinde ki bir kitlenin ilk  belirtisi olabilir.

Septum deviasyonu nasıl tedavi edilir?

Doktorunuz tarafından burundan nefes almanızı sağlayabilecek ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Dekonjestanlar
  • Antihistaminikler
  • Burun içine uygulanabilecek kortikosteroid içeren spreyler

İlaçlar yeterince faydalı olmadığı durumlarda, nazal septumu düzeltmek için ameliyat (septoplasti) gerekebilir. Bu ameliyatla beraber nadir durumlarda burnu yeniden şekillendirmek için ameliyat (rinoplasti) de gerekebilir.